laski-cynamonu-na-ciemnym-granatowym-tle

Cynamon – poznaj całe bogactwo jego zaskakujących właściwości.

Właściwości cynamonu urzekły mnie do tego stopnia, że staram się go wykorzystywać jak najczęściej w kuchni. Cynamon stosuję do owsianki, rozgrzewającego naparu z imbirem na przeziębienie, z mlekiem migdałowym na ból gardłamaseczki z miodem na problemy skórne. Dodaję go też do szarlotki i wielu innych wypieków. Każdy kawosz też wie, że kawa z miodem i cynamonem smakuje obłędnie. Przemycam go gdzie tylko się da za względu na jego wyjątkowy smak, aromat i całe bogactwo właściwości prozdrowotnych. Chcę Was zachęcić do częstszego stosowania cynamonu w kuchni, naturalnych recepturach czy domowych maseczkach do pielęgnacji twarzy. Dlaczego? Ponieważ cynamon to bardzo silny antyoksydant o szerokich właściwościach pielęgnacyjnych i prozdrowotnych. Z tego powodu jest on przedmiotem wielu badań naukowych. Czy warto jeść cynamon? Zdecydowanie tak! Zobaczcie sami dlaczego.

Poznajmy bliżej cynamon – jak rośnie i jak się go otrzymuje.

Cynamon, podobnie jak większość przypraw pochodzi z pochodzi z Azji. Otrzymywany jest z wysuszonej kory cynamonowca. Występuje w dwóch postaciach: całych laskach lub w proszku. Jest składnikiem szeroko stosowanym i cenionym od wieków, zarówno w kuchni jak i medycynie ludowej. Lecznicze właściwości cynamonu były znane już w starożytnym Rzymie i Egipcie. Chińczycy uprawiali cynamon już 2700 p.n.e., którego używali jako narkotyku. Do Europy przybył karawanami z Jedwabnego Szlaku. Był symbolem potęgi klas szlacheckich i arystokratycznych. Używano go także jako prezent dla królów. Cynamon jest znany na całym świecie ze swojego szczególnego smaku i aromatu. Wynika to z jego oleistego składnika, bogatego w związek zwany aldehydem cynamonowym. Substancja ta ma działanie hipoglikemiczne, rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwgrzybicze.

Cynamon – jaki skład takie właściwości

W cynamonie znajdziemy aż 41 różnych związków o działaniu terapeutycznym. Nic dziwnego więc, że posiada on aż tak szerokie właściwości.

Na pierwszy rzut oka widzimy przede wszystkim dużo węglowodanów ale nie zniechęcajmy się tym faktem. Okazuje się bowiem, że cynamon święci sukcesy w leczeniu cukrzycy. Oprócz tego znajdziemy w nim także:

  • sód,
  • potas,
  • magnez,
  • żelazo,
  • wapń,
  • fosfor,
  • cynk,
  • witaminy: A, B6, C, E, K,
  • inne związki chemiczne.

Cynamon jest źródłem olejku cynamonowego składającego się głównie z aldehydu cynamonowego. Zawiera garbniki (przeciwutleniacze) oraz kumarynę, substancję umiarkowanie toksyczną dla nerek i wątroby.

rozsypane-laski-cynamonu-na-ich-tle-informacja-o-tym-co-zawiera-cynamon

Odmiany cynamonu:

Znanych jest około 300 gatunków cynamonowców. Bezsprzecznie jednak warto rozróżniać 2 najbardziej popularne ponieważ często dochodzi do fałszowania cynamonu cejlońskiego i sprzedaży gorszego cynamonu kasja, zamiast cynamonu z Cejlonu.

  • Cynamon Cejloński:Najpopularniejszy, najdroższy i najczęściej stosowany w kuchni. Jest on najlepszej jakości i nie jest szkodliwy dla organizmu. Pochodzi ze Sri Lanki.
  • Cynamon Kasja: Jest o wiele tańszy od cynamonu cejlońskiego. Ze względu na zawartość kumaryny należy go stosować z umiarem ponieważ może ona w większych ilościach uszkadzać wątrobę, nerki a nawet być rakotwórczy. Pochodzi z Chin.
  • Cynamon Saigon: Znany również jako cynamon wietnamski. Jest uważany za najlepszą odmianę smakową i aromatyczną. Ma wysoką zawartość kumaryny może więc być szkodliwy dla zdrowia.

Jakie właściwości zdrowotne ma cynamon

Według informacji opublikowanych w  Critical Reviews in Food Science and Nutrition cynamon ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, immunostymulujące a także obniżające poziom cholesterolu. Jedną z najważniejszych zalet tej przyprawy są niewątpliwie jej bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Wynika to z obecności polifenoli, które chronią przed działaniem wolnych rodników i spowalniają starzenie się komórek. W jednym z badań porównano aktywność przeciwutleniającą  26 różnych przypraw. Cynamon zajął pierwsze miejsce. W testach ta przyprawa przewyższała nawet czosnek.

cynamon-sproszkowany-laski-cynamonu-na-drewnianym-stole

Ciekawą właściwością cynamonu jest jego zdolność do pobudzania krążenia krwi i trawienia. Według ostatnich badań przyprawa ta może także pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2. Wynika to z obecnośći określonego polifenolu, który ma działanie podobne do insuliny. Badania in vitro wykazały, że cynamon może wzmacniać aktywność insuliny pobudzając komórkowy metabolizm glukozy.

Cynamon na cukrzycę? Właściwości cynamonu, które potrafią zaskoczyć.

Stosowanie cynamonu jako środka pomocniczego w leczeniu cukrzycy typu 2 wydaje się być najbardziej obiecującym zastosowaniem tej przyprawy. Przed sformułowaniem ostatecznych zaleceń potrzebne są jednak dalsze badania. Cynamon stymuluje układ odpornościowy w rezultacie jest więc dobrym naturalnym lekarstwem na przeziębienia, grypę. Pomaga też w dolegliwościach układu pokarmowego takich jak biegunka, wzdęcia i niestrawność.

Ponadto jest szczególnie ceniony ze względu na właściwości spalające tłuszcz (ogranicza wchłanianie lipidów). Zwiększa uczucie sytości. Te właściwości sprawiają, że jest naturalnym sprzymierzeńcem w utracie wagi, oczywiście w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną. Cynamon łagodzi bóle menstruacyjne, zwalcza infekcje dróg moczowych, pobudza funkcje poznawcze,  poprawia pamięć  i pomaga zredukować stres. Jego zapach może poprawiać nastrój! Nie bez powodu był przecież stosowany w wielu wchodnich kulturach jako afrodyzjak. Jedno z badań in vitro przeprowadzone w Kalifornii pokazało, że przyprawa ta pomaga blokować gromadzenie się określonego białka w mózgu odpowiedzialnego za chorobę Alzheimera.

laski-cynamonu-i-sproszkowany-cynamon-na-desce

Ciekawostka:

W Europie cynamon był znany i rozpowszechniony od czasów starożytnych. Przez wiele stuleci jego stosowanie ograniczało się wyłącznie do celów spożywczych.Używano go do aromatyzowania potraw, słodyczy i napojów. Nawet w medycynie przyprawa ta była używana głównie ze względu na swój aromat. Używano jej, aby złagodzić gorzki smak niektórych ziół leczniczych. Starożytne chińskie zielniki wspominały o nim już w 2700 roku p.n.e., zalecając jego stosowanie w przypadku gorączki lub biegunki.

Przeciwwskazania do stosowania cynamonu

Ile można jeść cynamonu dziennie? Idealna dawka cynamonu to 3 gramy dziennie. W tej ilości przyprawa jest w stanie obniżyć poziom cukru we krwi i pobudzić hormon odpowiedzialny za regulację apetytu.

Moja rada

Nie przesadzaj z cynamonem! Nawet substancje, które mogą przynosić korzyści naszemu organizmowi, przyjmowane w przesadnych ilościach, mogą też szkodzić. Nadmierne spożycie cynamonu może prowadzić do uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania nerek i wątroby. Wynika to z obecności kumaryny.  Ponadto może on powodować reakcje alergiczne skóry i błon śluzowych. Spożywanie tej przyprawy nie jest zalecane dzieciom poniżej drugiego roku życia a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Pamiętaj też, że cynamon może wchodzić w interakcje z lekami (znane są interakcje z NLPZ).

cynamonki-buleczki-z-cynamonem-przed-upieczeniem

Cynamon jako naturalny środek leczniczy?

Jak widać cynamon ma mnóstwo dobroczynnych dla naszego zdrowia właściwości. Sam w sobie nie jest lekarstwem na chorobę lub ból. Jednak w ramach zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. W świetle wielu badań naukowych zawarte w nim składniki wykazały wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Ważne jest, aby przyjmować go w umiarkowanych ilościach. Jeśli zamierzasz go spożywać regularnie zasięgnij porady lekarskiej. Lekarz będzie w stanie ustalić możliwe ryzyko skutków ubocznych lub ewentualnych przeciwwskazań.

Źródła:

laski-cynamonu-cejlonskiego-i-cynamonu-kasja-drewniana-miseczka-ze-zmielonym-cynamonem-na-ciemnym-tle

Jak odróżnić cynamon cassia od cynamonu cejlońskiego?

Cynamon jest bardzo popularną przyprawą. Ryż z jabłkami czy ciasto kruche z jabłkami to potrawy, których nie wyobrażam sobie bez cynamonu. Są też wypieki, w których jest on niezastąpiony, jak chociażby bułeczki czy ciasteczka cynamonowe albo muffinki. Ta przyprawa ma nie tylko wyjątkowy aromat ale także szereg właściwości zdrowotnych. Jest tania i bez problemu dostaniemy ją w każdym sklepie. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że w rzeczywistości istnieją dwa rodzaje cynamonu. Oczywiście oba różnią się smakiem, aromatem i ceną. Jest jeszcze jedna rzecz, która je odróżnia – to zawartość kumaryny. Jest to związek chemiczny, który jest umiarkowanie toksyczny dla wątroby i nerek. Cynamon cassia zawiera o wiele więcej kumaryny niż cynamon cejloński dlatego uważa się, że jest on o wiele bezpieczniejszy i zapewne ze względu na ten fakt nazywa się go prawdziwym cynamonem.

 

Kumaryna – dlaczego trzeba jej unikać?

Kumaryna jest związkiem, który występuje naturalnie w różnych gatunkach roślin i może być szkodliwa w dużych dawkach. W rezultacie może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby i płuc a także powodować raka. Dopuszczalne dzienne spożycie kumaryny wynosi 0,1 mg na kilogram masy ciała. Cynamon Cassia, w przeciwieństwie do cejlońskiego jest bardzo bogatym źródłem kumaryny. Cassia zawiera około 1% kumaryny, podczas gdy Cejloński zawiera tylko 0,004%. To jest aż 250 razy mniej. Jest to tak niskie stężenie, że często jest wręcz niewykrywalne. Bezsprzecznie warto więc wybierać cynamon cejloński, który dodatkowo ma przecież szereg właściwości zdrowotnych.

cynamon-cejlonski-kolaz-ze-zdjec

 

Jak odróżnić cynamon cejloński od cassia?

Naprawdę warto nauczyć się rozróżniać te dwie odmiany cynamonu. Dlaczego? Ponieważ sproszkowany cynamon jest nie do odróżnienia. Warto wtedy dokładnie przeczytać informacje podane na opakowaniu. Nie wystarczy proste określenie Cinnamon. Kupując cynamon w laskach mamy pewność, że spożywamy nieszkodliwy dla zdrowia cynamon cejloński. Odmiana Cassia jest o wiele tańsza dlatego bardzo często dochodzi do sprzedawania tańszej Cassi pod etykietą cynamonu Cejlońskiego.

cynamon-cassia-kilka-zdjec-lasek-cynamonu

Cynamon w kuchni i nie tylko

Prawdziwy cynamon jest często dodawany do potraw ze względu na jego słodycz, a Cassia jest dodawana ze względu na jej pikantny i wyrazisty aromat. Ta przyprawa jest też naturalnym afodyzjakiem ponieważ jej niezwykły zapach może zwiększać libido. W rezultacie jest stosowana jako składnik aromatycznych świec i olejków do masażu ciała. Zmielony cynamon znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Gorąca czekolada, kawa, pieczone jabłka, herbatniki, kompot, grzane wino czy naleśniki z odrobiną cynamonu zyskują niepowtarzalny smak i wyjątkowy aromat. Ponadto jest on doskonałym dodatkiem do wędzonego mięsa, warzyw i ryżu. Rozgrzewający napar z tą przyprawą oraz z goździkami, miodem i anyżem to doskonały sposób na pierwsze objawy przeziębienia. Cynamon redukuje nadmierne wydzielanie sebum. W połączeniu z miodem pomaga zwalczyć trądzik i zaskórniki.  W tradycyjnej medycynie chińskiej, cynamon jest stosowany na przeziębienia, nudności, problemy jelitowe i bóle menstruacyjne.

Który z nich wybrać?

Obie odmiany cynamonu mają szereg właściwości leczniczych, jednak cynamon cejloński ma znacznie mniejszy potencjał, aby spowodować szkody, jeśli jest spożywany regularnie. Ta istotna różnica wynika z zawartości kumaryny. Zachęcam Was do tego żeby kupować cały cynamon, w laskach. Ja sama zrezygnowałam z kupowania tej przyprawy w gotowej, zmielonej formie na rzecz całych lasek. Nie jestem w stanie odróżnić cynamonu cejlońskiego od cassia jeśli jest on zmielony. Zmielony cynamon w proszku może być łatwo podrabiany. Całe laski tej przyprawy można przechowywać przez długi czas w dobrze zamkniętych pojemnikach ze szkła. Dzięki temu zachowamy na dłużej jej wyjątkowe właściwości, aromat i smak. Wybierając cynamon cejloński mamy pewność, że sobie nie zaszkodzimy.

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20024932/Toxicology and risk assessment of coumarin: focus on human data – PubMed (nih.gov)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3854496/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jhrc.1240180802