Kosmetyczne właściwości propolisu
Pierwsze historyczne wzmianki o użyciu propolisu pochodzą sprzed około 6000 lat. Kiedy słyszymy o propolisie, zwykle kojarzymy go z pszczołami, ponieważ jest to substancja, którą pokrywają one ściany ula i chronią go przed zewnętrznymi zagrożeniami. Skąd więc propolis na skórę i włosy? Dlaczego ta naturalna substancja znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetologii? Kosmetyków z propolisem znajdziemy przecież mnóstwo: maście, kremy, szampony, mydła, itd. Czemu wszyscy tak oszaleli na jego punkcie? Odpowiedź jest prosta: ze względu na unikalny i wyjątkowy skład. Witaminy, biopierwiastki, flawonoidy, i wiele innych związków, które Twoja skóra pokocha a włosy docenią.
Warto przeczytać
O kosmetycznych atutach miodu dowiesz się więcej z artykułu: „Naturalne kosmetyki z miodem, woskiem i pyłkiem pszczelim”.
Teraz pora przyjrzeć się bliżej i jeszcze dokładniej jego właściwościom. Jak więc ta naturalna pszczela substancja działa na naszą skórę i włosy? Spojrzymy dzisiaj na to zagadnienie przez pryzmat składników pielęgnacyjnych, które zawiera w sobie propolis.
Składniki aktywne zawarte w propolisie
1. Polifenole
Polifenole to organiczne związki roślinne o wyjątkowych właściwościach. Działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie czy przeciwmutagennie. Dlatego też polifenole znajdują coraz większe zastosowanie w preparatach kosmetycznych. Propolis jest niezwykle bogaty w te substancje. Polifenole mogą zapobiec lub spowolnić uszkodzenia komórek spowodowane przez wolne rodniki czyli niestabilne cząsteczki, które organizm produkuje w reakcji na czynniki środowiskowe. Wśród nich możemy wymienić m.in.: flawonoidy czy kwasy fenolowe.
2. Witaminy
Pisałam o tym już wiele razy. Propolis to prawdziwa bomba witaminowa. O tym, że zarówno skóra jak i włosy ich potrzebują nie muszę chyba nikogo przekonywać.
- Witamina C – naturalny przeciwutleniacz, który przede wszystkim spowalnia działanie wolnych rodników, wyrównuje koloryt, wzmacnia, regeneruje i nawilża.
- Witamina E – intensywnie odżywia, zmiękcza i nawilża. Chroni skórę przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi.
- Witaminy z grupy B – niedobór witamin z grupy B objawia się suchością, szorstkością skóry lub trądzikiem.
- B1 – Reguluje wydzielanie sebum, przez co ogranicza powstawanie niedoskonałości.
- B2 – Dostarcza tkankom energię potrzebną do wzrostu włosów i regeneracji skóry. Jeśli masz suche, popękane usta, może to być oznaka niedoboru tej witaminy.
- B5 – czyli słynny D-pantenol. Skutecznie wspiera regenerację skóry. Pomaga przy podrażnieniach, otarciach czy spierzchnięciach skóry.
- B6 – reguluje produkcję sebum. Bardzo tłusta skóra z problemami z wypryskiem łojotokowym może być oznaką, że Twój organizm domaga się większej ilości witaminy B6.
3. Pierwiastki
- Krzem reguluje wydzielanie sebum, uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Wspomaga również procesy naprawcze skóry.
- Żelazo – oddziałuje na syntezę włókien kolagenowych, wspomaga regenerację naskórka i głębszych warstw skóry. Żelazo jest istotnym pierwiastkiem chroniącym skórę wolnymi rodnikami. Jednym z symptomów niskiego poziomu żelaza we krwi jest blada skóra.
- Cynk – wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych. Odpowiada za syntezę włókien kolagenowych. Działa również regenerująco na włosy, skórę i paznokcie.
- Magnez – działa przeciwstarzeniowo i regeneruje uszkodzoną skórę. Odpowiada za dostarczenie komórkom energii.
- Miedź – tego pierwiastka szczególnie potrzebuje cera trądzikowa i cera dojrzała. Dzięki syntezie kolagenu i elastyny chroni ją przed wiotczeniem i utratą jędrności. Ma także silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
- Selen – jeśli lubisz przebywać na słońcu to Twoja skóra z pewnością potrzebuje tego pierwiastka ponieważ neutralizuje on szkodliwy wpływ promieni słonecznych na skórę i chroni przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.
- Wapń – skóra wiotka, zmęczona, pozbawiona blasku? To mogą być deficyty wapnia. Pierwiastek ten odpowiada za odpowiednie napięcie skóry i utrzymanie jej optymalnego nawilżenia.
- Potas – odpowiada za optymalnie nawilżenie skóry. Dlatego jego deficyt prowadzi do przesuszenia i łuszczenia. Niedobór potasu wpływa także na łamliwość włosów i paznokci.
- Sód – jest to pierwiastek, który ułatwia wnikanie składników aktywnych w głąb naskórka lub włosów. Propolis jest doskonałym źródłem tego pierwiastka.
- Mangan – to kolejny pierwiastek, który jest sprzymierzeńcem cery dojrzałej. Pomaga wygładzić zmarszczki i drobne linie mimiczne, zapobiega oznakom starzenia.
4. Wosk pszczeli
O zastosowaniu wosku pszczelego w kosmetyce pisałam w artykule: „Od miodu po propolis. Naturalne kosmetyki pszczele. Właściwości składników pochodzących z ula”. Wspominam o nim teraz ponieważ propolis zawiera go aż 30%. Ochronny, zmiękczający i odżywczy wosk pszczeli jest szeroko stosowany jako podstawowy składnik środków nawilżających dłonie i ciało. Zawarty w nim kwas palmitynowy intensywnie pielęgnuje bardzo suchą i szorstką skórę. Skutecznie nawilża i odżywia. Sprawia, że cera staje się gładsza i wygląda młodziej. Ponadto ma właściwości łagodzące i ochronne. Włosom nadaje miękkości, a skórze silne wygładzenie. Zawarte w wosku pszczelim karotenoidy mają działanie przeciwutleniające. Wosk ma także właściwości przeciwzapalne. Sprawdza się przy oparzeniach słonecznych. Wykorzystuje się go do leczenia: czyraków, ropni, trądziku, łuszczycy, łupieżu a także pieluszkowego zapalenia skóry.
5. Olejki eteryczne
Skład chemiczny olejku eterycznego to mieszanina kilkudziesięciu związków, w których znajdują się głównie estry, alkohole, aldehydy, ketony oraz terpeny. W propolisie znajdziemy ich około 10%. Olejki eteryczne są często stosowane na potrzeby przemysłu kosmetycznego jako substancje aktywne, zapachowe lub konserwujące.
6. Pyłek kwiatowy
Propolis zawiera go około 5% dlatego wspomnę tutaj o nim krótko. Pyłek kwiatowy wykazuje różne działanie, ponieważ może być pozyskany z różnych gatunków roślin. Przede wszystkim działa odnawiająco, przeciwzapalnie i przeciwzmarszczkowo. W kosmetologii wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju preparatów (szampony, balsamy, kremy). W pyłku znajdują się również fosfolipidy, które normują pracę gruczołów łojowych oraz działają silnie natłuszczająco i nawilżająco.
Propolis na skórę i włosy. Zadbaj o urodę z tym naturalnym składnikiem.
Patrząc na tak długą listę witamin, pierwiastków i pozostałych związków, które zawiera propolis chyba nikogo nie dziwi jego szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Warto postawić na produkty zawierające w swoim składzie ten cenny pszczeli surowiec. Ciągle poznajemy jego potencjał. Okazuje się, że pomimo faktu iż substancja ta towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów to do tej pory nie poznaliśmy jeszcze wszystkich jej właściwości. Pisząc ten artykuł natrafiłam na badanie, które wykazało, że propolis może zostać wykorzystany do opracowania potencjalnej nowej terapii na porost włosów. Badanie, które ukazało się w czaspoiśmie ACS Journal of Agricultural and Food Chemistry, zostało przeprowadzone przez prof. Kennetha Kobayashi z Wydziału Dermatologii w Kitchener, Ontario.
Źródła: