Kompleksowa pielęgnacja cery trądzikowej

mloda-kobieta-z-lupa-pielegnacja-cery-tradzikowej

Trądzik to najczęstsze schorzenie skórne, o bardzo zróżnicowanym podłożu. Pierwszy z nim kontakt przypada najczęściej na okres dojrzewania i – niestety – trwa niekiedy przez wiele lat. Coraz częściej trądzik staje się przypadłością osób dojrzałych, co wynika przede wszystkim z zaburzeń hormonalnych. Bez względu na przyczyny trądziku i jego rodzaj (trądzik pospolity, trądzik hormonalny, trądzik zaskórnikowy czy trądzik różowaty) podstawą terapii jest odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej. Jeśli cierpisz na trądzik naturalne metody leczenia mogą okazać się bardzo pomocne. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na trądzik?

Skąd się bierze trądzik?

Z cerą trądzikową borykają się nie tylko osoby młode, ale także te dojrzałe. U podłoża zmian trądzikowych leży nasilona produkcja sebum przez gruczoły łojowe, a także nadmierne rogowacenie naskórka. Prowadzi i do zatykania ujścia gruczołów łojowych, w których panują idealne warunki do namnażania się bakterii. Skutkuje to powstaniem stanu zapalnego i zmian ropnych. Niekiedy pozostają po nich blizny potrądzikowe.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi trądziku są przede wszystkim:

  • zmiany hormonalne towarzyszące okresowi pokwitania czy cyklowi miesięcznemu
  • stres i towarzyszący mu wzrost poziomu kortyzolu
  • niewłaściwa dieta (bogata w cukier, tłuszcze trans, pikantne i smażone potrawy, żywność przetworzoną)
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry, sprzyjająca jej przetłuszczeniu, zatykaniu porów skórnych i nie zapewniająca regularnego złuszczania martwego naskórka
  • nadmierna ekspozycja skóry na słońce
  • stosowanie glikokortykosteroidów.twarz-mlodej-kobiety-przedzielona-na-pol-cera-z-tradzikiem-i-bez-stadia-rozwoju-tradziku

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej

1.Zadbaj o odpowiednie nawyki

To, jak traktujesz skórę na co dzień, znajduje odbicie w pojawieniu się zmian trądzikowych i ich nasileniu. Leczenie trądziku w domu warto zatem zacząć od wypracowania kilku zdrowych nawyków:

  • starannie usuwaj makijaż; niedokładny demakijaż sprzyja zatykaniu porów i powstawaniu zmian zapalnych; do demakijażu idealne będą delikatne płyny micelarne lub nierafinowany olej kokosowy
  • nie dotykaj twarzy dłoniami, nawet gdy masz czyste ręce – nasilisz produkcję sebum i powstawanie zaskórników
  • nigdy nie wyciskaj zmian ropnych – ryzykujesz pojawieniem się blizn czy zakażenia, nie przyspieszając gojenia się zmian, a jedynie powodując ich nasilenie
  • stosuj skuteczną osłonę antyUV – słońce tylko pozornie łagodzi zmiany trądzikowe, delikatnie je przesuszając; nadmierne ekspozycja na słońce nasila problemy z trądzikiem
  • jeśli starasz się zwalczyć trądzik domowe sposoby zwalczania to także odpowiednia ilość snu (minimum 8 godzin) oraz unikanie stresu.

2.Pielęgnacja cery trądzikowej powinna być starannie przemyślana.

Gdy twoją twarz szpeci trądzik kosmetyki apteczne i dermokosmetyki to bardzo dobry wybór. Niezbędne kosmetyki na trądzik to:

  • preparaty oczyszczające (żele, pianki) – kosmetyk nie powinien zawierać mydła, wskazane jest natomiast pH w zakresie 5 – 7 oraz bezzapachowa i jak najbardziej naturalna formuła;
  • Tonik przygotowuje skórę na przyjęcie kremu oraz ma działanie lekko złuszczające. Najlepszy tonik dla cery trądzikowej to ten z kwasem salicylowym (BHA). Tonik nie powinien skóry natłuszczać, zatem zalecane są formuły beztłuszczowe, wykazujące dodatkowo działanie silnie nawilżające oraz antybakteryjne.
  • Krem na dzień może zawierać kwas mlekowy, cynk, siarkę, retinol, kolagen, kwas hialuronowy, ekstrakty z ziół, kwas azelainowy.
  • Krem na noc – lekko złuszczające kwasy owocowe.
  • Peelingi złuszczające mogą występować w formie peelingów ziarnistych, efektywnie usuwających martwy naskórek i odblokowujących zaskórniki oraz peelingów eksfoliacyjnych (peelingi kwasowe: salicylowy, azelainowy, migdałowy czy mlekowy).pielegnacja-cery-tradzikowej-drewniane-akcesoria-do-mycia-twarzy-naturalne-kosmetyki

3. Najważniejszą zasadą przy pielęgnacji jakiejkolwiek problematycznej cery – jest umiar.

Nie stosujemy nadmiaru kosmetyków, bazujemy jedynie na kilku dobrej jakości produktach. Jeśli wprowadzamy nowy kosmetyk i pojawi się podrażnienie skóry – zrezygnujmy z niego. Jeśli nie – dajmy mu szansę, żeby zadziałał. Rezygnowanie z kremu na trądzik czy żelu tylko dlatego, ze po tygodniu stosowania nie poprawił zauważalnie stanu cery to błąd. Warto uzbroić się zatem w cierpliwość, a gdy już znajdziemy swój idealny zestaw kosmetyków na trądzik – trzymajmy się niego.

4.Włącz do codziennej pielęgnacji kosmetyki domowej roboty.

Starając się wyleczyć trądzik naturalne kosmetyki domowe stanowią skuteczne uzupełnienie leczenia trądziku, a całkowicie naturalny skład minimalizuje ryzyko podrażnień skóry. Najciekawsze propozycje domowych receptur na trądzik to:

  • Rozgnieciony czosnek na trądzik działa antybakteryjnie, podobnie jak miód organiczny; specyfiki te wystarczy nałożyć na twarz na 15 minut.
  • Do złagodzenia ropnych zmian trądzikowych dobrze sprawdzi się maseczka z sody oczyszczonej zmieszanej w wodą lub rozgnieciona tabletka aspiryny. Działają silnie przeciwzapalnie i łagodząco.
  • Maseczka  ubitych żółtek jaj lub ze zmieszanych z mlekiem drożdży na trądzik odżywia, oczyszcza pory i łagodzi; każdą z tych masek należy pozostawić na twarzy przez 20 minut.
  • Maseczka zawierająca miód i cynamon na trądzik to skuteczna terapia łagodząca podrażnienia i stany zapalne. Jej dokładne działanie znajdziesz w artykule:
  • Gdy dokuczają Ci zmiany ropne, po których powstają blizny cebula może okazać się skutecznym lekiem; rozgotowana cebula pozostawiona na twarzy na godzinę jako opatrunek z gazą to bardzo skuteczna maseczka antytrądzikowa.
  • Sięgnij po ziołowy tonik na trądzik: bazylia, rumianek, bratek  w formie naparu tworzą bardzo skuteczny tonik, którym możesz przecierać skórę nawet kilka razy dziennie.
  • Woda pietruszkowa na trądzik ma działanie łagodzące i rozjaśniające blizny; aby ją zrobić wystarczy zalać posiekany pęczek pietruszki pół szklanki zimnej wody i pozostawić na 12 godzin, po czym odcedzić.
  • Tonik z liści laurowych na trądzik doskonale złuszcza skórę, odświeża ją i reguluje wydzielanie sebum; 3 liście laurowe należy zalać szklanką wrzątku, a po wystygnięciu można używać naparu dwa razy dziennie, aplikując go na skórę.
  • Potrzebujesz pomysłu na domowy peeling na trądzik? Proszę bardzo: zmieszaj dwie łyżeczki naparu zielonej herbaty, trzy łyżeczki zgniecionego awokado, łyżeczkę olejku migdałowego i kilka łyżek cukru.kosmetyki-domowej-roboty-na-tradzik-aloes-ogorek-kurkuma-na-drewnianych-lyzkach-drewniane-tlo

Suplementy i zioła na trądzik

Jeśli cierpisz na trądzik domowe sposoby leczenia czy farmakoterapię powinna uzupełnić dieta antytrądzikowa. Jadłospis na trądzik powinien uwzględniać dużo warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, naturalnych olejów roślinnych oraz chudego mięsa i ryb. Nie wolno zapominać o orzechach, owocach morza, jajach oraz drożdżach. Absolutnie niewskazane są: alkohol, słodycze, gazowane napoje, żywność przetworzona, potrawy smażone, ostre przyprawy. Skóra trądzikowa potrzebuje nawodnienia, zatem nie należy zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Zrezygnuj z mocnej herbaty i kawy na rzecz wody mineralnej i zielonej herbaty.

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej oraz dieta na trądzik powinny być wsparte odpowiednią suplementacją. Wtedy mamy pewność, że nasza dieta zawiera wszystkie niezbędne witaminy na trądzik – witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, ale także minerały: siarkę, cynk, miedź czy krzem. Można pokusić się o samodzielne skomponowanie odpowiedniego zestawu witamin bądź zaufać gotowym formułom dedykowanym cerze trądzikowej. Poza starannie skomponowanym składem witaminowo – mineralnym, tabletki na trądzik bez recepty zawierać mogą propolis, aloes, wyciągi ziołowe, aminokwasy siarkowe, laktoferrynę działającą przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz liczne antyutleniacze.

Dobrym zwyczajem jest także picie ziół leczących trądzik. Najlepsze zioła na trądzik to skrzyp, rumianek, bratek polny, nagietek, lawenda czy kora brzozy. Zioła na trądzik do picia dostępne są także w formie gotowych mieszanek. Fundując swojej skórze taką wewnętrzną kurację oczyszczającą przygotuj się na przejściowe pogorszenie stanu cery, które ustąpi z czasem miejsca zdrowszej i bardziej promiennej skórze.

Kilka słów o trądziku różowatym

Poza trądzikiem pospolitym, który jest najczęściej występującą postacią trądziku, może dojść do rozwoju trądziku różowatego. Tego typu zmiany skórne pojawiają się na podłożu poszerzenia naczynek krwionośnych i rumienia. Najpierw na policzkach, nosi, brodzie i czole pojawia się zaczerwienienie, a z czasem powstają grudki i krostki. Rozszerzeniu naczyń krwionośnych i powstaniu trądziku różowatego sprzyjają następujące czynniki[iv]:

  • Silne emocje i stres.
  • Narażenie skóry na ekspozycję na słońce.
  • Kofeina i alkohol.
  • Zakażenie nużeńcem, wirusem opryszczki wargowej lub drożdżakami.
  • Stosowanie glikokortykosteroidów.
  • Alergie oddechowe

W pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym kluczowe znaczenie ma złagodzenie stanów zapalnych skóry, a także wzmocnienie i uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych. Kompleksowa terapia trądziku różowatego obejmuje:

  • metronidazol
  • kwas azelainowy
  • miłorząb, arnika górska, kasztanowiec wzmacniające naczynka krwionośne.

Domowe metody walki z trądzikiem różowatym obejmują picie naparów z rumianku czy zielonej herbaty, maseczki z płatków owsianych, stosowany miejscowo olejek lawendowy czy maseczka z kurkumy i jogurtu naturalnego. Pomocne mogą być także suplementy z witaminą B5, kwasami omega 3, witaminą D, olejem z rokitnika.

Źródła:

Danby W., Acne – causes and practical management; Wiley, 2015

Liu H, Yu H, Xia J, Liu L, Liu G, Sang H, Peinemann F. Evidence-based topical treatments (azelaic acid, salicylic acid, nicotinamide, sulfur, zinc, and fruit acid) for acne: an abridged version of a Cochrane systematic review. J Evid Based Med. 2020 Nov;13(4):275-283

Kucharska A, Szmurło A, Sińska B. Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. Postepy Dermatol Alergol. 2016 Apr;33(2):81-6

Picardo M, Eichenfield LF, Tan J. Acne and Rosacea. Dermatol Ther (Heidelb). 2017 Jan;7(Suppl 1):43-52

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *