Kosmetyki z miodem. W czym tkwi ich sekret?
Ostatnio obserwuje prawdziwy boom na kosmetyki naturalne, w tym właśnie na kosmetyki z miodem. Postanowiłam więc zebrać tą całą moc dobroci miodu jeśli chodzi o pielęgnację i urodę w tym artykule. Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji wypróbować miodowych kosmetyków to szczerze Cię do tego zachęcam. Miód to samo dobro, nie tylko dla zdrowia. Producenci kosmetyków coraz częściej sięgają po miód jako składnik bazowy swoich produktów.
Słodki miód. Dobry dla zdrowia i urody
Ludzie korzystali z upiększających właściwości miodu już w czasach starożytnych. Wśród 100% naturalnych substancji miód jest jednym z najbardziej lubianych i cenionych składników. Miód oprócz właściwości leczniczych odżywia, nawilża, zmiękcza a nawet łagodzi stany zapalne skóry. Niewiele produktów jest tak wszechstronnych. Naturalne kosmetyki z miodem mogą być prawdziwym wybawieniem dla skóry. Słodki miód znajduje się w samym sercu cyklu życia, który istnieje od tysiącleci. Leczniczy, odżywczy, przeciwutleniający, a nawet oczyszczający miód jest ceniony ze względu na swoje właściwości dla skóry i włosów od tysięcy lat. Dzisiaj świadczą o tym liczne produkty kosmetyczne bogate w składniki aktywne z ula.
W czym tkwi sekret kosmetyków z miodem?
Miód to produkt bardzo złożony, w jego składzie znajdziemy aż 180 substancji. To unikalne połączenie składników pochodzących z nektaru pszczół to sekret jego wyjątkowości. Bogaty w polifenole i flawonoidy o działaniu przeciwutleniającym spowalnia procesy starzenia się skóry. Zawarte w nim substancje przeciwbakteryjne znalazły szerokie zastosowanie w kosmetykach dedykowanych do cery trądzikowej. Dzięki właściwościom higroskopijnym, czyli zdolności do wchłaniania i zatrzymywania wody jest także składnikiem wielu kremów nawilżających. Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim właściwościom kosmetycznym miodu.
Miód – drogocenny składnik naturalnych kosmetyków. Miód w pielęgnacji skóry i włosów.
-
Nawilża i odżywia
Miód to naturalny składnik odżywczy odpowiedni do pielęgnacji skóry przesuszonej. Szczególnie sprawdza się w pielęgnacji najbardziej szorstkich obszarów ciała takich jak dłonie łokcie i pięty. Jest doskonałym emolientem, w zasadzie nie zawiera tłuszczu więc nie obciąża skóry. Szczególnie polecany do cery suchej, matowej i odwodnionej. To doskonała alternatywa do innych substancji nawilżających stosowanych w kosmetykach (gliceryny, sorbitolu, mleczanu sodu). Miód pomaga utrzymać prawidłową wilgotność naskórka, tworząc optymalne warunki miękkości, elastyczności i sprężystości tkanek. Jeśli Twoja cera jest sucha i pozbawiona blasku koniecznie postaw na kosmetyki z miodem. Pozwolą one przywrócić jej zdrowy i jasny wygląd.
-
Spowalnia procesy starzenia się skóry
Miód to doskonały sprzymierzeniec cery dojrzałej. To nie przypadek, że firmy farmaceutyczne i kosmetyczne wykorzystują go jako bazę do kremów i balsamów przeciwstarzeniowych. Niezwykła zdolność miodu do regeneracji uszkodzonych tkanek jest podstawą wielu kosmetyków. Wysoka zawartość polifenoli, flawonoidów a także obecność witaminy E nadaje mu silne właściwości antyoksydacyjne. Substancje te redukują działanie wolnych rodników. Nadają skórze jędrność i hamują proces starzenia się. Aby mieć młodą skórę, eksperci radzą, aby rano i wieczorem nakładać krem na bazie miodu na twarz i szyję.
-
Działa przeciwtrądzikowo i tonizująco
Jeśli masz problemy z trądzikiem, spróbuj nałożyć trochę miodu na krytyczne obszary, aby przyspieszyć gojenie. Jeśli pojawi się nagły pryszcz, rozprowadź na jego powierzchni niewielką ilość miodu, nałóż plaster i pozostaw na 30 minut. Miód ma dobroczynne właściwości, które można wykorzystać w leczeniu stanów zapalnych skóry wywołanych trądzikiem. Miód organiczny może też być przydatny w pielęgnacji cery tłustej stąd często jest składnikiem maseczek oczyszczających do pielęgnacji twarzy. To także naturalny seborragulator. Zawarty w miodzie niacynamid (witamina B3) doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz niweluje zmiany trądzikowe.
Ciekawostka
We wczesnych latach 2000-tych wykazano, że miód hamuje rozwój bakterii beztlenowych i tlenowych, a także bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Antyseptyczne właściwości miodu pochodzą z nadtlenku wodoru. Ten związek jest wytwarzany w niewielkich ilościach za pośrednictwem enzymu zwanego oksydazą glukozową. Pszczoły używają go do transformacji nektaru. Enzym ten jest bardzo wrażliwy i łatwo ulega zniszczeniu pod wpływem ciepła i światła. Dlatego niektóre miody mają mniej właściwości przeciwbakteryjnych niż inne.
Silne działanie przeciwbakteryjne wykazują miody z odmian Manuka i Kanuka.
-
Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi
Miód działa energetyzująco. Wzmacnia mechanizmy obronne skóry, chroni przed smogiem, toksynami i czynnikami atmosferycznymi oraz nagłymi zmianami temperatury. Tworzy na skórze ochronny film a tym samym zabezpiecza ją przed bakteriami i infekcjami. Jest również stosowany w produktach przeciwsłonecznych jako środek, który wspomaga przeciwdziałanie stanom zapalnym i oparzeniom. Spowalnia procesy przedwczesnego starzenia, które może wywołać promieniowanie UV.
-
Regeneruje
Miód to jeden z najpopularniejszych środków do pielęgnacji spierzchniętych ust. Jeśli na ustach pojawią się drobne skaleczenia i pęknięcia, miód pomoże je wyleczyć. Wystarczy nanieść go na usta w małych ilościach. Znajdziemy go też w kompozycjach kremów do depilacji ze względu na swoje działanie łagodzące i kojące. Miód wykorzystywany jest również do przygotowania peelingów do twarzy i ciała. Usuwa martwe komórki, rozświetla i ujędrnia skórę.
Moja rada
Wystarczy dodać łyżeczkę miodu do szamponu, aby nadać im piękny połysk. Jeśli potrzebujesz głębokiej regeneracji włosów zmieszaj jedną łyżeczkę miodu z dwiema łyżeczkami oleju kokosowego. Nałóż maskę na włosy, pozostaw na 20 minut i spłukaj ciepłą wodą.
Jaki kosmetyk na bazie miodu wybrać?
Ze względu na liczne walory kosmetyczne miodu, wiele marek oferuje szeroki wybór produktów z tym składnikiem. Balsamy do ciała, kremy do twarzy, peelingi i wiele innych produktów do pielęgnacji zawiera w swoim składzie miód. Należy jednak zachować czujność, ponieważ niektóre kosmetyki są sporządzone z miodu, którego pochodzenie i jakość są czasami wątpliwe lub jego stężenie w danym produkcie jest bardzo niskie. Szukając produktów z formułą opartą na miodzie zwracaj szczególną uwagę na ich skład. Wybieraj produkty wykonane wyłącznie z naturalnych składników, wolne od pochodnych ropy naftowej i silikonów.
Warto postawić na naturalne kosmetyki z miodem
Miód to sprzymierzeniec numer jeden w pielęgnacji skóry, włosów i spierzchniętych ust. W kosmetykach składnikiem funkcjonalnym. Innymi słowy to składnik kosmetyków o różnych właściwościach ważnych dla zdrowia skóry: działa zmiękczająco, ochronnie, łagodząco. Obecnie na rynku kosmetyków jest dostępna szeroka gama produktów na bazie miodu. Warto włączyć tą drogocenną substancję do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Oprócz produktów z miodem na rynku można znaleźć także kosmetyki do pielęgnacji z innymi składnikami z ula. Należą do nich propolis, wosk i mleczko pszczele. Niektóre z nich bazują na konkretnej odmianie miodu. Szczególną popularnością cieszy się tutaj miód manuka.
Warto przeczytać
Jeśli szukasz przepisów na naturalny, pszczeli, domowy kosmetyk to zapraszam Cię do lektury artykułu: „Domowe maseczki z miodu – 6 naturalnych receptur na różne problemy z cerą”. Więcej informacji o dobrodziejstwach produktów kosmetycznych pochodzących z ula znajdziesz w naszym artykule: „Od miodu po propolis. Właściwości składników kosmetycznych pochodzących z ula”.
Źródła:
Honey in dermatology and skin care: a review. Bruno Burlando, Laura Cornara
Honey: A Biologic Wound Dressing Molan P, Rhodes T.Wounds. 2015