Sucha skóra – wszystko co musisz wiedzieć

ladna-kobieta-z-popekana-skora-na-twarzy

Jeśli Twoja skóra jest szorstka i pozbawiona wilgoci, prawdopodobnie cierpisz na suchą skórę, zwaną medycznie kserodermią. To powszechny problem, któremu można zaradzić za pomocą kosmetyków nawilżających. Nie musisz się też martwić na zapas ponieważ sucha skóra jest zwykle łatwa do wyleczenia. Wystarczy regularnie stosować odpowiednie kosmetyki, które pomogą Twojej skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Jeśli jednak ta przypadłość nie ustępuje lub wraca, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiednie środki i zapobiec poważniejszym problemom skórnym. Pamiętaj, że pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Dlatego warto zadbać o swoją skórę i korzystać z dobrych jakościowo kosmetyków.

sucha-skora-kolo-powiekszenia-pokazuje-sucha-skore-twarzy-przed-nawilzeniem-mloda-dziewczyna-portret-piekna-zblizenie-pielegnacja-skory-nawilzanie

Czym jest sucha skóra?

To stan, w którym skóra jest pozbawiona odpowiedniej ilości wilgoci, co sprawia, że staje się szorstka. Kseroderma to medyczny termin określający suchą skórę. Suchość skóry może niekiedy powodować świąd, nie jest to jednak regułą. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia i krwawienia skóry. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja oraz nawadnianie organizmu to klucz do zachowania zdrowej i gładkiej skóry.

Jakie są rodzaje suchej skóry?

 • Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry (CZS) to stan zapalny skóry, który jest wywołany przez kontakt z alergenem lub drażniącą substancją chemiczną lub fizyczną. Niektóre z najczęstszych przyczyn kontaktowego zapalenia skóry to:

 1. Alergeny: Częste alergeny obejmują kosmetyki, perfumy, farby do włosów, metale (takie jak nikiel), lateks, leki i żywność.
 2. Substancje drażniące: Mogą to być takie substancje jak detergenty, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, kleje, farby i oleje.
 3. Czynniki fizyczne: Kontakt z czynnikami fizycznymi, takimi jak promieniowanie UV, ciepło, zimno, tarcie lub ciśnienie, może również wywołać CZS.

detergenty-do-prania-w-roznych-formach-koncepcja-prania

W przypadku alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, objawy występują po pierwszym kontakcie z alergenem, ale w przypadku drażniącego kontaktowego zapalenia skóry, objawy pojawiają się po wielokrotnym kontakcie z substancją drażniącą. Objawy CZS mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie się i pęcherze. Skóra staje się sucha, czerwona i może też wystąpić wysypka.

 • Wypryski

To grupa chorób skóry powodujących czerwone, suche, swędzące plamy skórne. W cięższych przypadkach skóra może pękać, co zwiększa ryzyko infekcji. Czynniki drażniące, alergeny i stres mogą pogorszyć ten stan.

 • Łojotokowe zapalenie skóry

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry skóra może stać się sucha na głowie (łupież u dorosłych lub ciemieniucha u niemowląt) lub na twarzy, klatce piersiowej i wewnętrznych stronach ramion, nóg i pachwin. Przyczyną może być reakcja organizmu na drożdże występujące na skórze.

 • Stopa sportowca

Stopa sportowca to infekcja grzybicza skóry, którą najczęściej spotyka się na stopach, ale może dotyczyć również dłoni i paznokci. Objawy są podobne do objawów suchej skóry, ale występuje zakażenie grzybicze. Najczęściej dotyka ona osoby aktywne fizycznie, w szczególności sportowców, którzy narażeni są na zwiększoną utratę potu w trakcie intensywnych treningów. Przyczyną stopy sportowca są grzyby, a najczęściej dermatofity, które rozwijają się na wilgotnej skórze stóp i między palcami. Objawy infekcji to m.in. Swędzenie, pieczenie, pękająca i łuszcząca się skóra.

sucha-skora-zluszczajaca-sie-ze-stop-pielegnacja-stop

Sucha cera – kiedy i kogo najczęściej dotyka

Sucha skóra to problem, który dotyka praktycznie każdego z nas w pewnym momencie życia. Niemniej jednak, niektórzy są bardziej narażeni na ten problem niż inni. Kogo najczęściej dotyka suchość skóry? Przede wszystkim osoby żyjące w suchym lub zimnym klimacie. W takich warunkach skóra łatwiej ulega odwodnieniu. Podobnie wygląda sytuacja osób, których praca wymaga częstego przebywania na zewnątrz. To naraża skórę na działanie wiatru, który może ją wysuszać. Częste mycie rąk jest również czynnikiem, który przyczynia się do suchości skóry. Chociaż higiena jest ważna, częste mycie rąk może prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry.

wietrzna-pogoda-kobieta-nad-morzem-ubrana-w-szalik-z-dzianiny-wlosy-rozwiane-na-wietrze

Osoby z alergiami lub innymi przypadłościami jak na przykład egzema, są również bardziej narażone na suchość skóry. To samo dotyczy osób starszych. Problem suchej skóry może być u nich bardziej nasilony, ponieważ skóra traci swoją naturalną elastyczność wraz z wiekiem.

Moja rada

Pamiętaj, że odpowiednie nawilżenie skóry może pomóc w radzeniu sobie z suchością i jej konsekwencjami. Jeśli masz problem ze suchą skórą, skonsultuj się z dermatologiem, który doradzi Ci najlepsze sposoby na odpowiednią pielęgnację i utrzymanie skóry w dobrej kondycji.

Suche, czerwone plamy na skórze

Sucha skóra może mieć negatywny wpływ na Twoje ciało. Zmienia teksturę skóry z miękkiej na szorstką i może powodować swędzenie oraz zmianę koloru. Dodatkowo mogą się pojawić czerwone, suche plamy. W większości przypadków ta przypadłość jest nieszkodliwa i powoduje jedynie tymczasowe dolegliwości, które można łatwo złagodzić stosując odpowiedni krem nawilżający.

sucha-skora-woda-spadajaca-na-zmyslowa-twarz-mlodej-atrakyjnej-kobiety-z-czytsa-skora-koncepcja-nawilzania-skory

Jednakże mocno wysuszona skóra jest bardzo często delikatna i przez to może łatwo pękać lub łuszczyć się, co z kolei może przekształcić się w bolesne rany. W przypadku bólu skóry spowodowanego suchością, należy zadbać o nią jak o ranę, aby zapobiec ewentualnej infekcji. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie. To klucz do utrzymania skóry w dobrym stanie. Warto pamiętać, że suchość skóry może wpływać nie tylko na wygląd, ale również na nasze ogólne samopoczucie. Świąd, pękająca, szczypiąca skóra potrafią być uciążliwe i obniżać przez to dobre samopoczucie. Bez wątpienia dobre kremy nawilżające, wolne od szkodliwych związków chemicznych to podstawa właściwej pielęgnacji suchej skóry.

Sucha skóra – jakie są objawy?

Sucha skóra ma charakterystyczne objawy, takie jak:

 • Pękanie skóry.
 • Szorstkość skóry.
 • Napięcie skóry.
 • Łuszczenie się skóry.
 • Swędzenie skóry.
 • Skóra może być jaśniejsza lub ciemniejsza niż jej normalny odcień lub mieć czerwony lub fioletowy kolor.

sucha-ludzka-skora-kobiecej-nogi-koncepcja-kosmetykow-nawadniajacych-skore-aby-zachowac-mlodosc-skory

Jednym z objawów suchej skóry może też być wysypka, która może mieć postać czerwonych plam. Te plamy mogą wyglądem przypominać trądzik, mogą też swędzieć. Dodatkowo skóra w tych miejscach może być opuchnięta lub mieć inny kolor. Takich objawów nie należy lekceważyć ponieważ mogą one świadczyć o stanie zapalnym. Pękające, swędzące i łuszczące się obszary są nie tylko kłopotliwe i nieestetyczne, ale także mogą stanowić poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Które partie ciała są najbardziej narażone na suchość?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie na ciele najczęściej pojawia się sucha skóra, to odpowiedź brzmi: w różnych miejscach! Możesz zauważyć suchość skóry na dowolnej części ciała od dłoni i nosa po genitalia. Sucha skóra może pojawić się na dowolnej części Twojego ciała, ale najczęściej dotyczy:

 • rąk
 • stóp
 • twarzy
 • łokci
 • okolicy ust
 • okolic intymnych
 • nóg

To właśnie w tych miejscach skóra jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, niska wilgotność powietrza lub częste mycie. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry i nawilżaniu jej kremami, emulsjami, olejkami i maseczkami aby zapobiec wystąpieniu suchości.

sucha-skora-portret-delikatnej-pieknej-mlodej-dziewczyny-z-nagim-makijazem-pozowanie-na-bialym-tle-na-bialym-tle-studia-naturalne-piekno

Jak sprawdzić czy mam suchą skórę?

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, czy masz suchą skórę. Poniżej przedstawiam kilka metod:

 • Sprawdź wygląd skóry: sucha skóra ma zwykle matowy wygląd, a jej tekstura jest szorstka i nieelastyczna. Może również mieć tendencję do łuszczenia się i pękania.
 • Sprawdź uczucie na skórze: sucha skóra jest napięta i szorstka w dotyku. Może też swędzieć lub piec.
 • Wykonaj test „tłustej karty”: Umieść papierową kartkę na swojej twarzy i delikatnie przyciśnij. Jeśli papier jest przylepiony do twojej skóry, oznacza to, że twoja skóra jest tłusta, a jeśli nie, to prawdopodobnie jest sucha.
 • Skonsultuj się z dermatologiem: Jeśli masz wątpliwości co do rodzaju skóry, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dokładnie zbada Twoją skórę i zaleci odpowiednie produkty i zabiegi pielęgnacyjne.

sucha-skora-skora-przed-i-po-zabiegu-kremem-nawilzajacym-koncepcja-produktow-przeciwstarzeniowych-pielegnacja-skory

Jak diagnozować suchą skórę?

W przypadku suchej skóry jej wygląd to główne kryterium diagnostyczne. Lekarz będzie mógł postawić diagnozę na podstawie pełnej historii medycznej, badania fizykalnego i wywiadu z pacjentem. W zależności od nasilenia objawów, lekarz może zdecydować o wykonaniu dodatkowych testów, aby sprawdzić, czy suchość skóry jest objawem jakiejś choroby. Możliwe testy to:

 • Test alergiczny, który pozwala na identyfikację substancji wywołujących reakcje alergiczne.
 • Badania krwi, które sprawdzają występowanie problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy choroba nerek.
 • Biopsja skóry lub pobranie próbki tkanki, które umożliwiają badanie pod kątem egzemy lub innych chorób skóry.

W przypadku podejrzenia suchości skóry, warto skonsultować się z lekarzem, który dokładnie zbada objawy i pomoże ustalić przyczynę problemu.

sucha-skora-portret-kobiety-z-nawilzona-skora

Sucha skóra – najczęstsze przyczyny

Suchość skóry to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Warto wiedzieć, że główną przyczyną tego problemu jest brak odpowiednej podaży płynów czyli nawilżenia. Istnieje także wiele innych czynników, które mogą powodować suchość skóry, a niektóre z nich to:

 • Wiek: Wraz z wiekiem, gruczoły skóry przestają produkować wystarczającą ilość wilgoci, co prowadzi do jej wiotczenia i utraty elastyczności. Jest to zupełnie naturalna część procesu starzenia się organizmu.
 • Klimat: Temperatura otoczenia ma wpływ na nawilżenie skóry. Klimaty, w których brakuje wilgoci, takie jak klimaty pustynne lub zimne, w których wieje silny wiatr, powodują suchość skóry. Warto pamiętać, że suchość skóry jest często dotkliwsza w zimie, ale może występować przez cały rok.
 • Warunki zdrowotne i genetyka: Istnieją osoby, które są bardziej narażone na suchość skóry z powodu genetyki lub chorób, takich jak alergie, egzema, cukrzyca, niedoczynność tarczycy i choroby nerek.
 • Zawody: Niektóre zawody mogą prowadzić do wysuszenia skóry, zwłaszcza jeśli pracujesz na zewnątrz, z chemikaliami lub często myjesz ręce. Pracownicy służby zdrowia, fryzjerzy i rolnicy to tylko niektóre z zawodów gdzie jest większa podatność na suchą skórę. sucha-skora-pojecie-opieki-zdrowotnej-kobieta-rece-stosowania-nawilzajacy-krem-do-rak

Warto pamiętać, że suchości skóry można zapobiec poprzez odpowiednie nawilżenie i regularne stosowanie kremów nawilżających do pielęgnacji. Problem suchości skóry nie dotyczy wyłącznie osób starszych – może on pojawić się u każdej osoby, niezależnie od wieku czy płci. Dlatego warto dbać o swoją cerę na co dzień, stosując odpowiednie kosmetyki i unikając czynników, które mogą pogarszać jej kondycję.

Jak skutecznie wyleczyć suchą skórę?

Istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie z tym problemem i przywrócić skórze jej naturalną wilgotność. Oto kilka sposobów leczenia suchej skóry:

 • Stosowanie środków nawilżających: To najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda leczenia suchej skóry. Dostępne są różne rodzaje produktów, takie jak maści, kremy, balsamy i olejki, które zawierają emolienty i kwas hialuronowy, które pomagają zmiękczyć skórę i przywrócić jej naturalną barierę ochronną.
 • Przyjmowanie leków: W przypadkach, gdy suchej skórze towarzyszą objawy takie jak swędzenie czy pękanie skóry, lekarz może przepisać miejscowe sterydy lub leki doustne lub iniekcyjne.
 • Unikanie czynników, które pogarszają stan skóry: Należy unikać długotrwałego przebywania w suchych warunkach oraz używania kosmetyków, które wysuszają skórę. Ważne jest także ograniczenie częstotliwości mycia oraz stosowanie łagodnych środków myjących.
 • Zmiana diety: Niektóre produkty spożywcze, takie jak orzechy, ryby i oleje roślinne, mogą pomóc w nawilżeniu skóry. Warto zwiększyć ich spożycie.
 • Pij dużo wody: Spożywanie wystarczającej ilości wody może pomóc w nawilżeniu skóry od wewnątrz.

zblizenie-zdjecie-mlodej-damy-w-sportowym-topie-marzycielsko-patrzac-na-bok-z-butelka-wody-i-sluchawkami-stojac-w-kuchni-picie-wody-nawadnianie

Jakie kosmetyki są najlepsze do pielęgnacji suchej skóry?

Jeśli cierpisz na suchą skórę, istnieje wiele kremów nawilżających, które mogą pomóc. Jednakże, wybierając odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:

 • Unikaj kremów z dodanymi zapachami.
 • Wybieraj kosmetyki bez składników, które odwadniają skórę, takich jak alkohol izopropylowy, benzylowy lub siarczan.
 • Szukaj produktów z emolientami, takimi jak wazelina, kwas hialuronowy, lanolina lub oleje mineralne, które pomagają utrzymać wilgoć w skórze.
 • Gliceryna jest składnikiem, który przyciąga wilgoć do skóry, warto go szukać w kosmetykach nawilżających.
 • Produkty z hydrokortyzonem mogą pomóc złagodzić swędzenie.
 • Krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF pomaga chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
 • Wybieraj kosmetyki odpowiednie dla miejsca aplikacji: twarz wymaga innej pielęgnacji niż ciało.

Trzeba pamiętać, że każda skóra jest inna. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza lub dermatologa, aby dobrać odpowiedni kosmetyk dla Ciebie i Twojej skóry.

zestaw-naturalnych-kosmetykow-krem-serum-kawalek-drewna-na-jasnym-wyizolowanym-tle

Sucha skóra – co jeszcze musisz wiedzieć

Zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz, ponieważ niektóre produkty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Unikaj spożywania alkoholu, kofeiny, cukru i soli. Nieleczona lub poważnie sucha skóra może prowadzić do pęknięć i krwawienia. Takie rany zwiększają ryzyko zakażeń, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. W niektórych przypadkach sucha, swędząca skóra może wskazywać na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub choroba nerek.

Jak dbać o suchą skórę?

Najważniejszym sposobem na radzenie sobie z objawami suchej skóry jest utrzymywanie jej nawilżonej. Najlepiej stosuj krem nawilżający rano, po przebudzeniu, wieczorem przed snem oraz po kąpieli lub prysznicu, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Wybierając produkty do pielęgnacji skóry, poszukaj takich, które zawierają składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, wazelina, lanolina lub gliceryna. Unikaj produktów z alkoholem izopropylowym, alkoholem benzylowym lub siarczanami, które mogą przyczyniać się do odwodnienia skóry. W razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem, który dobierze najlepszą kurację dla Twojej skóry.

kobiece-dlonie-trzymaja-w-dloniach-krem-dookola-piekne-biale-kwiaty-jasne-tlo

Sucha skóra – jak zapobiegać

Aby zapobiec suchości skóry, warto przestrzegać kilku zasad:

 • Wybierz łagodne, nawilżające środki czyszczące bez dodatku mydła.
 • Korzystaj z ciepłych, a nie gorących kąpieli lub pryszniców.
 • Pamiętaj, że stres może nasilać objawy niektórych chorób skóry.
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ może ono odparowywać wilgoć ze skóry.
 • Natychmiast po kąpieli nałóż na wilgotną skórę krem nawilżający.
 • Osuszaj ciało delikatnie, miękkim ręcznikiem.
 • Pij odpowiednią ilość wody, aby uniknąć odwodnienia.
 • Przestań palić, ponieważ nikotyna osusza skórę.
 • Używaj w domu nawilżaczy, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu.

zblizenie-na-cialo-kobiety-z-nawilzona-skora

Sucha skóra pomimo nawilżania

Masz problem z suchą skórą pomimo stosowania kremów nawilżających? Może to wynikać z kilku różnych powodów. Jednym z nich jest zawartość nieodpowiednich składników w kremie nawilżającym, takich jak alkohol izopropylowy, alkohol benzylowy lub siarczany. Zbyt częste mycie skóry lub używanie zbyt gorącej wody również może prowadzić do jej przesuszenia. Istotne jest również nawilżenie skóry przez cały dzień oraz wybór właściwego  kosmetyku nawilżającego. Dobrym pomysłem jest stosowanie gęstego kremu na noc oraz lżejszego kremu w ciągu dnia. Pamiętaj, że przeterminowany krem nawilżający również może zaszkodzić Twojej skórze.

gliniana-maseczka-na-twarz-kobiety-z-bliska-sucha-skora

Kiedy udać się do dermatologa?

Masz problemy ze swoją skórą? Nie wiesz, kiedy skontaktować się z lekarzem? Masz pytania dotyczące pielęgnacji suchej skóry? Jeśli Twoja skóra jest stałe swędząca, zakłócając Twój sen lub codzienne czynności, wygląda na zainfekowaną (jest czerwona, ciepła lub opuchnięta) lub jest bolesna w dotyku, to warto skontaktować się z lekarzem. Jeśli zauważysz na swojej skórze wysypkę, również nie wahaj się i koniecznie udaj się do lekarza. Nie rezygnuj z walki o piękną i zdrową skórę! Przestrzegaj dobrych nawyków pielęgnacyjnych, wybieraj odpowiednie kosmetyki, a na pewno zobaczysz pozytywne efekty. Jeśli mimo zmiany nawyków pielęgnacyjnych dalej masz problem z suchą skórą, być może jest to objaw choroby lub stanu, który wymaga leczenia. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem.

Źródła:

Mechanizmy i zarządzanie świądem w suchej skórze

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *