Jak odróżnić cynamon cassia od cynamonu cejlońskiego?

laski-cynamonu-cejlonskiego-i-cynamonu-kasja-drewniana-miseczka-ze-zmielonym-cynamonem-na-ciemnym-tle

Cynamon jest bardzo popularną przyprawą. Ryż z jabłkami czy ciasto kruche z jabłkami to potrawy, których nie wyobrażam sobie bez cynamonu. Są też wypieki, w których jest on niezastąpiony, jak chociażby bułeczki czy ciasteczka cynamonowe albo muffinki. Ta przyprawa ma nie tylko wyjątkowy aromat ale także szereg właściwości zdrowotnych. Jest tania i bez problemu dostaniemy ją w każdym sklepie. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że w rzeczywistości istnieją dwa rodzaje cynamonu. Oczywiście oba różnią się smakiem, aromatem i ceną. Jest jeszcze jedna rzecz, która je odróżnia – to zawartość kumaryny. Jest to związek chemiczny, który jest umiarkowanie toksyczny dla wątroby i nerek. Cynamon cassia zawiera o wiele więcej kumaryny niż cynamon cejloński dlatego uważa się, że jest on o wiele bezpieczniejszy i zapewne ze względu na ten fakt nazywa się go prawdziwym cynamonem.

 

Kumaryna – dlaczego trzeba jej unikać?

Kumaryna jest związkiem, który występuje naturalnie w różnych gatunkach roślin i może być szkodliwa w dużych dawkach. W rezultacie może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby i płuc a także powodować raka. Dopuszczalne dzienne spożycie kumaryny wynosi 0,1 mg na kilogram masy ciała. Cynamon Cassia, w przeciwieństwie do cejlońskiego jest bardzo bogatym źródłem kumaryny. Cassia zawiera około 1% kumaryny, podczas gdy Cejloński zawiera tylko 0,004%. To jest aż 250 razy mniej. Jest to tak niskie stężenie, że często jest wręcz niewykrywalne. Bezsprzecznie warto więc wybierać cynamon cejloński, który dodatkowo ma przecież szereg właściwości zdrowotnych.

cynamon-cejlonski-kolaz-ze-zdjec

 

Jak odróżnić cynamon cejloński od cassia?

Naprawdę warto nauczyć się rozróżniać te dwie odmiany cynamonu. Dlaczego? Ponieważ sproszkowany cynamon jest nie do odróżnienia. Warto wtedy dokładnie przeczytać informacje podane na opakowaniu. Nie wystarczy proste określenie Cinnamon. Kupując cynamon w laskach mamy pewność, że spożywamy nieszkodliwy dla zdrowia cynamon cejloński. Odmiana Cassia jest o wiele tańsza dlatego bardzo często dochodzi do sprzedawania tańszej Cassi pod etykietą cynamonu Cejlońskiego.

cynamon-cassia-kilka-zdjec-lasek-cynamonu

Cynamon w kuchni i nie tylko

Prawdziwy cynamon jest często dodawany do potraw ze względu na jego słodycz, a Cassia jest dodawana ze względu na jej pikantny i wyrazisty aromat. Ta przyprawa jest też naturalnym afodyzjakiem ponieważ jej niezwykły zapach może zwiększać libido. W rezultacie jest stosowana jako składnik aromatycznych świec i olejków do masażu ciała. Zmielony cynamon znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Gorąca czekolada, kawa, pieczone jabłka, herbatniki, kompot, grzane wino czy naleśniki z odrobiną cynamonu zyskują niepowtarzalny smak i wyjątkowy aromat. Ponadto jest on doskonałym dodatkiem do wędzonego mięsa, warzyw i ryżu. Rozgrzewający napar z tą przyprawą oraz z goździkami, miodem i anyżem to doskonały sposób na pierwsze objawy przeziębienia. Cynamon redukuje nadmierne wydzielanie sebum. W połączeniu z miodem pomaga zwalczyć trądzik i zaskórniki.  W tradycyjnej medycynie chińskiej, cynamon jest stosowany na przeziębienia, nudności, problemy jelitowe i bóle menstruacyjne.

Który z nich wybrać?

Obie odmiany cynamonu mają szereg właściwości leczniczych, jednak cynamon cejloński ma znacznie mniejszy potencjał, aby spowodować szkody, jeśli jest spożywany regularnie. Ta istotna różnica wynika z zawartości kumaryny. Zachęcam Was do tego żeby kupować cały cynamon, w laskach. Ja sama zrezygnowałam z kupowania tej przyprawy w gotowej, zmielonej formie na rzecz całych lasek. Nie jestem w stanie odróżnić cynamonu cejlońskiego od cassia jeśli jest on zmielony. Zmielony cynamon w proszku może być łatwo podrabiany. Całe laski tej przyprawy można przechowywać przez długi czas w dobrze zamkniętych pojemnikach ze szkła. Dzięki temu zachowamy na dłużej jej wyjątkowe właściwości, aromat i smak. Wybierając cynamon cejloński mamy pewność, że sobie nie zaszkodzimy.

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20024932/Toxicology and risk assessment of coumarin: focus on human data – PubMed (nih.gov)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3854496/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jhrc.1240180802

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *