Miód na ciśnienie i choroby serca. Co mówi nauka?

czerwone-serce-zolty-stetoskop-na-bialym-tle

W tym artykule chcę przybliżyć Ci wyniki doświadczeń naukowych przeprowadzonych na ludziach cierpiących na różne schorzenia układu krążenia. Hasło: „Miód jest dobry na serce” niewątpliwie brzmi obiecująco, szczególnie dla pacjentów kardiologicznych, jednak mnie najbardziej ciekawią konkrety. Miód na ciśnienie? Czy to w ogóle ma jakieś uzasadnienie naukowe? Na jakie choroby pomaga miód i czy istnieją rzetelne badania na ten temat? W tym wpisie postaram się Wam odpowiedzieć na te pytania.

Miód na niewydolność serca

O niewydolności serca mówimy wtedy, gdy serce nie jest w stanie przepompować krwi w ilości optymalnej dla poszczególnych narządów. W efekcie chory szybciej się męczy, cierpi z powodu obrzęków i duszności, traci na wadze. Leczenie tego schorzenia polega m.in. na przyjmowaniu leków (rozszerzających naczynia, moczopędnych oraz zwiększających siłę skurczu i jednocześnie obniżających jego częstotliwość). Ważne jest też unikanie soli oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Co ciekawe, dzięki badaniom przeprowadzonym w Bułgarii i Rosji wiemy, że miód może wspomagać leczenie niewydolności serca. Już po dwóch miesiącach badań z udziałem chorych na niewydolność serca zauważono, że miód:

  • zwiększa wydolność serca;
  • zwiększa objętość skurczową i rozkurczową serca;
  • poprawia czynność skurczową lewej komory;
  • zwiększa siłę skurczu serca;
  • uzupełnia niedobory potasu koniecznego dla prawidłowej pracy serca;
  • przyspiesza wydalanie wody z organizmu, co prowadzi do ustąpienia obrzęków.

Przepis I:

Wymieszaj twaróg z mlekiem i ulubionymi owocami, dodaj łyżkę pszczelego miodu. Jedz w niewielkich porcjach trzy razy dziennie.

Ceramiczna-miska-domowego-twarozku-podawana-z-jagodami-butelka-mleka-i-plastra-miodu-na-ciemnobrazowym-tle-tekstury.-Widok-z-gory-przestrzen

Przepis II:

Zrób odwar z głogu: wlej 2 szklanki wody do garnka, wsyp 2 łyżki rozdrobnionych owoców głogu. Przykryj garnek i podgrzewaj na małym ogniu aż do zagotowania wody. Po pięciu minutach gotowania odstaw garnek, nie zdejmuj pokrywki. Po 30 minutach przecedź odwar, wyciskając płyn z owoców. Dodaj 2 łyżki miodu. Pij 3 razy dziennie.

 

Miód na niewydolność krążenia

Tam, gdzie występuje niewydolność serca, zwykle mówi się o niewydolności całego układu krążenia. Jest to stan, w którym przepływ krwi przez narządy zostaje upośledzony. Dochodzi do obrzęków, spłycenia oddechu, duszności, zasinień oraz gromadzenia się toksyn w narządach. Tymczasem dzięki temu, że miód pozytywnie wpływa na wydolność serca, poprawie ulega również przepływ krwi w całym organizmie. W rezultacie narządy są lepiej dotlenione i odżywione. Organizm sprawniej wydala wodę (znikają więc obrzęki) oraz szkodliwe produkty przemiany materii.

Przepis I: Zalej 2 łyżeczki owoców głogu lub 1 łyżeczkę suszonych owoców dzikiej róży szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 20 minut. Po wystudzeniu dodaj łyżeczkę miodu. Pij 3 razy dziennie przez 2 miesiące.

Przepis II: Wsyp do garnka łyżkę owoców głogu, zalej szklanką wody. Gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Zdejmij garnek z ognia. Dodaj łyżeczkę suszonego rumianku i odstaw do zaparzenia pod przykryciem. Po 15 minutach przecedź odwar. Do wystudzonego napoju dodaj łyżkę miodu. Pij 2 razy dziennie. 

Miód na miażdżycę

Miażdżyca to schorzenie polegające na stopniowym odkładaniu się tzw. blaszki miażdżycowej w ściankach tętnic i aorty. Blaszka miażdżycowa to zlepek tłuszczów (głównie cholesterolu), włókien kolagenowych i tkanki łącznej, który z biegiem czasu ulega zwapnieniu. Wskutek postępu choroby dochodzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje pogorszenie przepływu krwi i w konsekwencji niedokrwienie narządów. Do najgroźniejszych powikłań miażdżycowych należą zawał serca i udar mózgu.

Według badań prowadzonych w Bułgarii i Rosji w latach 70. i 80. regularne spożywanie miodu przez chorych na miażdżycę daje pozytywne skutki w postaci poprawy krążenia krwi. Poszerza naczynia krwionośne oraz obniżenia ciśnienia krwi (wysokie ciśnienie sprzyja rozwojowi miażdżycy, ale może być również skutkiem tego schorzenia). Ponadto zauważano, że dieta zawierająca miód prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu LDL, czyli głównego „winowajcy” miażdżycy.

Co ważne, wnioski bułgarskich i rosyjskich uczonych dotyczące przeciwmiażdżycowych właściwości miodu zostały potwierdzone najnowszymi badaniami. Doświadczenia pokazały, że dzięki miesięcznej kuracji z udziałem miodu uległy poprawie wyniki badań krwi u osób z nadwagą. Poziom cholesterolu całkowitego obniżył się o ponad 3%, cholesterolu LDL o ponad 4%, trójglicerydów o 19%. Białko CRP spadło (czynnik wskazujący na stan zapalny) o ponad 3%.

Według specjalistów działanie przeciwmiażdżycowe miodu może wynikać z zawartości przeciwutleniaczy. Związki te neutralizują wolne rodniki, które poprzez utlenianie cholesterolu powodują tworzenie się złogów w ściankach naczyń. Co ciekawe, zauważono również, że miód obecny w codziennej diecie nie spowodował wzrostu wagi czy odkładania się tkanki tłuszczowej u pacjentów.

Chorym na miażdżycę zaleca się przyjmowanie 100-120 g miodu dziennie przez 2-3 miesiące. W celach profilaktycznych można co jakiś czas przeprowadzić półroczną kurację polegającą na przyjmowaniu 100 g miodu dziennie (najlepiej zamiast cukru). Korzystne przy miażdżycy może być również spożywanie miodu wymieszanego z sokiem z cytryny w ilości nieprzekraczającej 50 g miodu dziennie (dwie łyżki stołowe).

Miód na chorobę niedokrwienną serca

Jednym ze skutków nieleczonej miażdżycy może być choroba niedokrwienna serca. W Polsce jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów u mężczyzn. Niemieckie badania z 1948 roku wykazały, że również w przypadku tego schorzenia można mówić o pozytywnym działaniu miodu. Podawane dożylnie odbiałczone preparaty miodu poprawiały ukrwienie naczyń krwionośnych na czas od 30 do 60 minut. Inne badania z tego okresu wykazały, że miód powoduje zwiększenie siły skurczu serca z jednoczesnym zmniejszeniem jego częstotliwości (to pozytywna zależność) oraz wyrównuje puls.

Co ciekawe, również w Polsce przeprowadzono badania dotyczące wpływu miodu na to schorzenie. Stwierdzono, że codzienne spożywanie miodu spowodowało wyraźną poprawę zdrowia u pacjentów cierpiących na chorobę niedokrwienną serca. Chorzy rzadziej odczuwali ból w klatce piersiowej i kołatanie serca. Zgłaszali lepsze samopoczucie, przestali mieć problemy z bezsennością, zauważyli również zwiększenie sprawności fizycznej.

Miód na ciśnienie

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mm Hg , a ciśnienia rozkurczowego – 90 mm Hg (150/90 dla osób powyżej 50 r. ż.). Do rozwoju nadciśnienia przyczynia się wiele czynników, a szczególnie: nadwaga, siedzący tryb życia, palenie papierosów, dieta bogata w produkty wysoko przetworzone i sól, długotrwały stres. Najpoważniejszymi skutkami nadciśnienia jest niewydolność narządów (zwłaszcza nerek), zawał serca oraz udar mózgu.

Miód na ciśnienie stosowali już Egipcjanie, którzy podawali go kobietom w ciąży. Z kolei badania przeprowadzone na starszych pacjentach z objawową postacią nadciśnienia wykazały, że podany przezskórnie miód może obniżać ciśnienie krwi lepiej niż farmaceutyki (średnio o ok. 10 mm Hg). Hipotensyjne działanie miodu potwierdzają również badania z 2003 roku, według których inhalacje wodnym roztworem miodu spowodowały obniżenie ciśnienia krwi ze 153/94 na 139/83. Zmniejszyły także częstości akcji serca z 84/min do 78/min w ciągu dwóch godzin.

Przepis I: Wyciśnij po pół szklanki soku z trzech warzyw: marchwi, buraków i chrzanu. Dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny, pół szklanki miodu i wymieszaj. Spożywaj łyżkę „syropu” na godzinę przed posiłkiem.

Przepis II: Wymieszaj ze sobą w równych  proporcjach: świeżo wyciśnięty sok marchwiowy, sok z chrzanu, rozdrobnioną żurawinę oraz miód. Dopraw sokiem z cytryny i wymieszaj. Pij 3 razy dziennie.

W celu znormalizowania ciśnienia tętniczego można również stosować prostsze mieszanki: miodu z sokiem z buraków, miodu z wyciągiem z głogu, miodu z olejkiem melisowym oraz miodu z płatkami nagietka.

bieganie-sportowiec-mezczyzna-z-bolem-w-klatce-piersiowej-podczas-cwiczen-zawal-na-swiezym-powietrzu-ciezkie-cwiczenia-choroby-serca

Miód w innych chorobach układu krążenia

Istnieją źródła sugerujące, że miód może pomagać również w innych schorzenia układu krążenia. Lekarze bułgarscy twierdzą, że za pomocą miodu można leczyć nerwicę serca – jest to zaburzenie o podłożu emocjonalnym. Dominują w nim objawy kardiologiczne (bóle i kołatanie serca, męczliwość, napady duszności, wrażenie nieprawidłowego rytmu sera). Rozwój schorzenia może nastąpić wskutek m.in. przewlekłego stresu, silnego lub długofalowego lęku, wyczerpania fizycznego, a nawet nadużywania alkoholu.

Według badań bułgarskich lekarzy wystarczą zaledwie 2 tygodnie regularnego spożywania miodu, aby doszło do złagodzenia lub całkowitego ustąpienia objawów sercowych oraz objawów ogólnych typowych dla zaburzeń nerwicowych (kłopoty ze snem, złe samopoczucie, brak energii).

Miód na ciśnienie i choroby serca

Miód pszczeli ciągle mnie zaskakuje. Z przytoczonych powyżej badań wynika, że może mieć dobroczynny wpływ na serce i układ krążenia. Ponadto niektóre źródła podają, że miód może być stosowany w takich schorzeniach jak astma sercowa, arytmia oraz zapalenie mięśnia sercowego w przebiegu choroby zakaźnej. Zaprezentowane powyżej kuracje choć są naturalne to przy zdiagnozowanych chorobach zawsze warto a nawet trzeba skonsultować z lekarzem. Ja stosuje je naprzemiennie, z przerwami między kuracjami, jako profilaktykę chorób serca i układu krążenia. W końcu jak mówi znane powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/2617,dzialanie-miodu-na-serce-i-uklad-krazenia.html

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *