Olejek eukaliptusowy – nie tylko na przeziębienie
Jeśli poszukujesz naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia, olejek eukaliptusowy z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Jest niezwykle wszechstronny w swoich zastosowaniach i może zapewnić Ci szereg korzyści zdrowotnych, o których być może jeszcze nie słyszałeś. Jego naturalne i lecznicze właściwości sprawiają, że jest on szczególnie popularny w aromaterapii a także w pielęgnacji skóry i profilaktyce układu oddechowego. Wdychanie jego świeżego, orzeźwiającego zapachu pozwala na oczyszczanie i relaksację, a jego działanie przeciwbólowe i dezynfekujące jest szczególnie przydatne w przypadku infekcji. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej – olejek eukaliptusowy ma właściwości udrażniające, wykrztuśne, antyseptyczne, oczyszczające, tonizujące i stymulujące. Jest przydatny w przypadku kaszlu i przeziębienia. Wszystko to sprawia, że olejek eukaliptusowy jest nieocenionym wsparciem dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie marnuj więcej czasu i poznaj tajniki tego cudownego olejku eterycznego – odkryj, jak może on pomóc Ci w codziennym życiu i ciesz się jego wieloma korzyściami zdrowotnymi.
Co to jest olejek eukaliptusowy?
Olejek eukaliptusowy jest naturalnym związkiem pochodzącym z liści i kory niektórych gatunków drzewa eukaliptusowego. Jest stosowany w aromaterapii, inhalacjach i pielęgnacji skóry. Otrzymuje się go w wyniku destylacji parą wodną z liści i młodych gałązek eukaliptusa – majestatycznego drzewa pochodzącego z kontynentu australijskiego, ale szeroko rozpowszechnionego na całym świecie. Jego intensywny i orzeźwiający zapach zapewnia relaks i ulgę. Czysty, eteryczny olejek eukaliptusowy może pochwalić się wieloma licznymi właściwościami leczniczymi i terapeutycznymi. Do uzyskania 1 kg olejku eterycznego potrzeba około 55 kg liści i gałęzi. Olejek eukaliptusowy jest bezbarwny, ale z czasem ma tendencję do żółknięcia. Dlatego też należy go trzymać z dala od źródeł światła i ciepła.
Ciekawostka
Właściwości eukaliptusa znane są od czasów starożytnych, a pierwsi odkryli je australijscy aborygeni . Rośliny te były wówczas uważane za autentyczne panaceum, lekarstwo na wszelkie bolączki. Używano ich do zwalczania gorączki malarii oraz do dezynfekcji skaleczeń i innych ran.
W XIX wieku olejek eteryczny był używany do dezynfekcji cewników pisuarowych w angielskich szpitalach. Dziś znajdziemy go w kosmetykach i preparatach farmaceutycznych przeznaczonych do leczenia chorób układu oddechowego.
Olejek eukaliptusowy w kosmetykach
Olejek eukaliptusowy jest często używany w różnych produktach związanych z pielęgnacją skóry i ciała, ponieważ ma właściwości odświeżające, odkażające i przeciwzapalne. Możemy go znaleźć w produktach takich jak: mydła, żele pod prysznic, kremy do rąk, balsamy do ciała, a także w produktach do masażu i sauny. Jego silne działanie antyseptyczne pozwala na skuteczne zwalczanie bakterii i grzybów, co czyni go idealnym składnikiem w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej, skłonnej do powstawania wyprysków, zaskórników i trądziku. Jest także używany do produkcji płynów do płukania jamy ustnej i past do zębów oraz rozpuszczalników endodontycznych stosowanych w stomatologii.
Olejek eukaliptusowy: właściwości dla skóry
Czy wiesz, że olejek eteryczny pozyskiwany z liści eukaliptusa często wchodzi w skład preparatów antycellulitowych? Olejek eukaliptusowy ma właściwości rozgrzewające, dzięki czemu pomaga poprawić krążenie krwi i limfy w skórze. Tym samym przyspiesza rozkładanie tłuszczów. Dodatkowo, olejek eukaliptusowy ma także działanie odświeżające i tonizujące, co pozwala na ujędrnienie skóry i poprawę jej elastyczności. Ponadto dzięki trwałemu zapachowi neutralizuje bakterie w zagłębieniach pod pachami i niweluje nieprzyjemny zapach. Olejek eukaliptusowy jest naturalnym środkiem antybakteryjnym. Przypisywane roślinie właściwości antybakteryjne zostały potwierdzone w różnych badaniach przeprowadzonych in vitro. Z tego względu może być stosowany w leczeniu infekcji, takich jak opryszczka, zapalenie pęcherza moczowego i kandydoza oraz łagodzić podrażnienia spowodowane na przykład ranami i oparzeniami.
Moja rada
Aby uzyskać doskonały zabieg antycellulitowy wymieszaj około 7-8 kropli olejku eukaliptusowego z neutralnym balsamem do ciała. Taki kosmetyk DIY stosuj kilka razy w tygodniu do ujędrniającego masażu. Eukaliptus nadaje skórze elastyczność i pomaga redukować cellulit.
Olejek eukaliptusowy do włosów
Nie tylko skóra skorzysta z dobroczynnych właściwości tego olejku. Okazuje się bowiem, że olejek eukaliptusowy doskonale nawilża, odżywia i oczyszcza skórę głowy i włosy z zanieczyszczeń i nagromadzonego sebum. Jednocześnie łagodzi stany zapalne i chroni skórę głowy przed wnikaniem bakterii i grzybów. W związku z tym bardzo często znajdziemy go w składzie szamponów i odżywek do skóry głowy zmagającej się z problemem łupieżu, przetłuszczania i swędzenia. Przyspiesza również wzrost włosów poprzez stymulowanie krążenia skóry głowy.
Właściwości olejku z eukaliptusa
Olejek eukaliptusowy może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi. Ma właściwości udrażniające, wykrztuśne, antyseptyczne, oczyszczające, tonizujące i stymulujące. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, balsamicznym i wykrztuśnym, które posiada eukaliptus, stosowanie jego liści i olejku eterycznego zostało oficjalnie zatwierdzone do leczenia kaszlu, zapalenia oskrzeli i ogólnie nieżytów dróg oddechowych. Efekt ten wynika głównie z wysokiej zawartości eukaliptolu, który ma działanie wykrztuśne i zmniejszające przekrwienie oraz z obecności monoterpenów, substancji o silnym działaniu balsamicznym. Eukaliptus to sprzymierzeniec dróg oddechowych, idealny na sezonowe dolegliwości, takie jak grypa, kaszel i przeziębienie. Dodatkowo pomaga łagodzić sezonowe problemy z nosem i gardłem. Jego silny kamforowy zapach z nutą drzewną odświeża otoczenie i jest wyjątkową pomocą w ułatwianiu oddychania. To naturalny środek wykrztuśny, mukolityczny i przeciwgorączkowy. Działa immunomodulująco i immunostymulująco.
Jak stosować olejek eukaliptusowy
- Wewnętrznie – aby złagodzić dolegliwości górnych dróg oddechowych. Połącz maksymalnie 3 krople z łyżeczką miodu.
- Masaż – połącz 3 krople z łyżką oliwy z oliwek lub olejku ze słodkich migdałów. Wmasuj w klatkę piersiową delikatnymi, okrężnymi ruchami
- Bóle głowy – połącz 2-3 krople olejku eterycznego z 20 ml olejku migdałowego, aby stworzyć mieszankę do masażu skroni.
- Oczyszczanie powietrza – połącz w dyfuzorze 4 krople olejku eukaliptusowego z 3 kroplami olejku lawendowego i 3 kroplami olejku cytrynowego. Taka mieszanka doskonale przeciwdziała rozprzestrzenianiu się zakaźnych czynników biologicznych, takich jak wirusy grypy.
- Nasiadówki – na przeziębienie lub zapalenie zatok. Zagotuj litr wody a następnie dodaj do niego 2 krople olejku eukaliptusowego. Zakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez 10 minut, robiąc kilkusekundowe przerwy co 2-3 minuty.
Olejek z eukaliptusa w aromaterapii
W aromaterapii olejek eukaliptusowy stosuje się głównie w dyfuzorach i nawilżaczach powietrza. Jego aromat oczyszcza i odświeża powietrze, pomaga łagodzić podrażnienia górnych dróg oddechowych i ułatwia wydalanie śluzu. Olejek eukaliptusowy jest również bardzo przydatny do pracy i nauki. Działa pobudzająco, wspomaga uwagę i koncentrację , pobudza logiczne myślenie a także zmniejsza zmęczenie psychiczne. Jest także wskazany przy stanach lękowych, uczuciu niepokoju, atakach paniki doskonale bowiem relaksuje i uspokaja.
Jak pachnie olejek eukaliptusowy
Olejek eteryczny z eukaliptusa przywodzi na myśl świeży, zielony i orzeźwiający powiew natury. Jego intensywny, drzewny zapach jest jednocześnie ostry i łagodny, niczym powiew wiatru przecinający gałęzie drzew. Wdychając jego aromat, czujemy się jakbyśmy znaleźli się w samym środku lasu, otoczeni zielonymi liśćmi i drzewami. Jest to zapach, który kojarzy się z czystością i odprężeniem, jakby ktoś oczyścił nasze zmysły i pozwolił nam na chwilę oderwać się od codzienności.
Przeciwskazania
Jak unikać problemów zdrowotnych przy stosowaniu olejku eukaliptusowego? Jeśli jesteś uczulony na składniki olejku eukaliptusowego, masz choroby zapalne przewodu pokarmowego lub dróg żółciowych lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby, powinieneś unikać przyjmowania preparatów na jego bazie. Olejek eukaliptusowy nie jest również zalecany w okresie ciąży i laktacji oraz u dzieci poniżej 8 roku życia. Nigdy nie przesadzaj z dawkami, aby uniknąć bólu głowy – wystarczy kilka kropli, aby uzyskać optymalne rezultaty. Pamiętaj, że eukaliptus jest bardzo mocny i zawsze powinien być stosowany po uprzednim rozcieńczeniu. Nie należy go także stosować na skórę w czystej postaci. Jest także przeciwwskazany dla osób poddanych politerapii, astmatyków i epileptyków, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli.
Zdrowotny skarb prosto z natury
Podsumowując, olejek eukaliptusowy to prawdziwe skarbnica właściwości leczniczych. Jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozgrzewające sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem na przeziębienie i grypę. Można go stosować w inhalacjach, kąpielach lub masażach. Jego działanie wspomaga także układ oddechowy i pomaga w leczeniu problemów skórnych. Dla mnie osobiście, olejek eukaliptusowy stał się nieodłącznym elementem mojej domowej apteczki. Czuje się jakbym miała własnego naturopatę w kieszeni. Jestem zachwycona jego działaniem i polecam go każdemu, kto szuka naturalnych sposobów na różne dolegliwości.