Właściwości zdrowotne herbaty jaśminowej

ceramiczny-dzbanek-do-herbaty-z-pokrywka-i-drewniana-lyzka-obok-dwie-filizanki-z-kwiatami-na-niebieskim-stole-otoczone-kwiatami-jasminu-relaks-i-degustacja-herbaty-jasminowej

Od stuleci herbata jaśminowa zachwyca miłośników herbat swoim smakiem i aromatem. Swoje korzenie ma w czasach dynastii Tang w Chinach, co świadczy o jej bogatej historii i tradycji. Ta wyjątkowa mieszanka – delikatne liście herbaty splecione z aromatycznym kwiatem jaśminu – nie tylko kusi zmysły, ale także oferuje liczne korzyści zdrowotne.

Klasyczna wersja herbaty jaśminowej wykorzystuje liście zielonej herbaty. W tradycyjnym procesie produkcji, te liście łączą się z kwiatami jaśminu, wchłaniając ich esencję. Ten proces nie tylko nadaje herbacie niepowtarzalny zapach, ale także wzmacnia jej dobroczynne właściwości zdrowotne.

W tym artykule odkrywamy, jak herbata jaśminowa, będąca częścią kultury od setek lat, wpływa na nasze zdrowie. Analizujemy, jak składniki liści herbaty i jaśminu przyczyniają się do naszego samopoczucia. Dowiesz się, dlaczego herbata jaśminowa to coś więcej niż przyjemny element dnia – to napój, który może znacząco poprawić jakość życia.

filizanka-jasnej-zielonej-herbaty-z-kwiatem-na-wierzchu-otoczona-bialymi-kwiatami-na-drewnianym-tle-w-towarzystwie-sitka-do-herbaty-zdrowa-napar-z-antyoksydantami-na-drewnianej-tacy

Zielona herbata jaśminowa

Pisząc o właściwościach zdrowotnych herbaty jaśminowej, ważne jest podkreślenie, że wiele z tych korzyści wynika przede wszystkim z jej podstawowego składnika – zielonej herbaty. Herbata jaśminowa, będąca wariantem herbaty zielonej, zawdzięcza swoje dobroczynne właściwości głównie obecności zielonej herbaty, choć kwiaty jaśminu dodają jej wyjątkowego aromatu i mogą wzbogacać jej profil zdrowotny. To właśnie zielona herbata dostarcza bogactwa antyoksydantów, w tym polifenoli i EGCG, które odgrywają kluczową rolę w ochronie serca, wsparciu metabolizmu, obniżaniu ryzyka nowotworów, a także w poprawie zdrowia jamy ustnej i funkcji mózgowej. Pomimo dodatku jaśminu, to zielona herbata stanowi fundament korzyści zdrowotnych, o których mowa w artykule.

biala-filizanka-herbaty-z-bialym-spodkiem-i-dzbankiem-na-bialym-tle-obok-susz-herbaty-i-swiezy-kwiat-jasminu-wlasciwosci-zdrowotne-herbaty-jasminowej

Herbata jaśminowa jest bogata w antyoksydanty

Herbata jaśminowa kryje w sobie prawdziwy skarbiec antyoksydantów. Jest to napar bogaty w związki roślinne znane jako polifenole. Te potężne składniki działają jak strażnicy w naszym organizmie, chroniąc komórki przed szkodami wywołanymi przez wolne rodniki. Naukowcy łączą wolne rodniki z rozwojem chorób serca i różnych typów nowotworów. Co więcej, herbata jaśminowa sporządzona z zielonej herbaty zawiera wysokie stężenie katechin, w tym wyjątkowo skuteczny epigallokatechina gallat (EGCG). Ta substancja ma związek z wieloma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak wspomaganie utraty wagi, poprawa kontroli poziomu cukru we krwi oraz wsparcie zdrowia serca i jamy ustnej. Dodatkowo, katechiny z zielonej herbaty, takie jak EGCG, wykazują właściwości przeciwzapalne i obniżające poziom lipidów we krwi, co może zmniejszać ryzyko chorób serca.

zolty-napar-herbaty-jasminowej-w-szklanym-dzbanku-otoczony-bialymi-kwiatami-jasminu-i-zielonymi-liscmi-herbata-dla-zdrowia-i-dobrego-samopoczucia

Nie można też przeoczyć faktów, że zielona herbata jest uznawana za bogate źródło polifenoli, w tym wspomnianych katechin. Ich silne działanie antyoksydacyjne to swoista tarcza ochronna dla naszego DNA, chroniąca go przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Jest to kluczowe w zapobieganiu rozwoju nowotworów oraz chorób związanych z procesem starzenia. W ten sposób, każda filiżanka herbaty jaśminowej to nie tylko moment relaksu, ale też krok w kierunku lepszego zdrowia i długowieczności.

jasmine-green-tea-zielona-herbata-lisciasta-ekologiczna-bio-organiczna-antyoksydacyjna-pobudzajaca-zdrowa-50-g-zdrowa

Brown House & Tea

Jasmine Green Tea organiczna zielona herbata

z jaśminem - 50 g

29.90zł

Wspomaga metabolizm

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy mogą jeść niemal wszystko i nie przybierać na wadze? Może kryć się za tym coś tak prozaicznego, jak regularne picie herbaty. Ale nie byle jakiej – mowa tu o herbacie jaśminowej, Twoim potencjalnym sojuszniku w walce o wymarzoną sylwetkę. Tajemnica tkwi w metabolizmie. Herbata jaśminowa, często przyrządzana na bazie zielonej herbaty, słynie nie tylko z urzekającego aromatu, ale i ze zdolności do przyspieszenia metabolizmu. Wyobraź sobie, że Twoje ciało może pracować szybciej i wydajniej nawet podczas odpoczynku. Brzmi obiecująco, prawda?

rooibos-wspiera-odchudzanie-sylwetka-mlodej-szczuplej-kobiety-dlonie-na-udach-koncepcja-zellulitu-i-jedrnej-skory-kremowe-tlo

Nauka potwierdza te założenia. Badania wskazują, że zielona herbata może przyspieszyć metabolizm o 4–5%. Może wydawać się to niewiele, ale to dodatkowe 70–100 kalorii spalonych dziennie! Zielona herbata potrafi również zwiększyć spalanie tłuszczu o 10–16%, dzięki zawartości kofeiny i polifenolu EGCG, które wzmacniają swoje działanie. Jak to działa? Badania opublikowane w PubMed rzucają światło na te mechanizmy. Jedno z nich pokazuje, że zielona herbata zwiększa termogenezę, czyli produkcję ciepła, przyspieszając spalanie kalorii. Inne bada wpływ polifenoli na metabolizm tłuszczów, potwierdzając ich pozytywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej.

pacama-tea-coffee-china-jasmine-green-naturalna-zielona-herbata-jasminowa-delikatna-organiczna-bio-ekologiczna-weganska-zdrowotna-antyoksydacyjna-lisciasta-sypana-100-g

Pacama

China Jasmine Green - zielona herbata liściasta

jaśminowa - 100 g

21.90zł

Podsumowując, herbata jaśminowa może być Twoim sekretem do osiągnięcia smukłej sylwetki. Przyspieszając metabolizm i zwiększając spalanie tłuszczu, umożliwia cieszenie się szczuplejszą figurą bez rezygnacji z przyjemności. Więc gdy następnym razem sięgniesz po filiżankę herbaty, niech będzie to herbata jaśminowa.

Herbata jaśminowa działa korzystnie na serce

Wyobraź sobie, że każdy łyk herbaty jaśminowej to krok ku zdrowszemu sercu. Wszystko za sprawą polifenoli. Badania naukowe pokazują, że polifenole w herbacie jaśminowej pomagają w redukcji LDL, zwanego „złym” cholesterolem. Oksydowany LDL może przyczyniać się do tworzenia płytek miażdżycowych, a tym samym do zawałów i udarów. Polifenole z herbaty jaśminowej mogą chronić LDL przed oksydacją. Badania potwierdzają ochronne działanie polifenoli na serce. W jednym z nich, suplementacja polifenolami z zielonej herbaty zmniejszyła tworzenie się płytek miażdżycowych aż o 68% u chomików. Ponadto obniżyła poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

bieganie-sportowiec-mezczyzna-z-bolem-w-klatce-piersiowej-podczas-cwiczen-zawal-na-swiezym-powietrzu-ciezkie-cwiczenia-choroby-serca

Analiza pięciu badań wykazała, że osoby pijące codziennie trzy filiżanki zielonej lub czarnej herbaty miały o 21% niższe ryzyko chorób serca. Inne badanie wykazało, że picie 1-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca o 19% i ryzyko udaru o 36%. Podsumowując, herbata jaśminowa może być tarczą ochronną dla Twojego serca. Zapobiega oksydacji „złego” cholesterolu LDL, utrzymując tętnice w dobrej kondycji. To sprawia, że herbata jaśminowa to nie tylko przyjemność dla zmysłów, ale też sojusznik w trosce o zdrowie serca. Wszystkie te odkrycia pokazują nam, że herbata jaśminowa nie tylko rozpieszcza zmysły, ale również wspiera zdrowie serca. To doskonały powód, aby cieszyć się chwilą relaksu z filiżanką tego aromatycznego eliksiru.

Regularne picie zielonej herbaty jaśminowej może obniżać ryzyko cukrzycy typu 2

Najnowsze badania wskazują, że picie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2. Choroba ta, która dotyka miliony, wynika z problemów z efektywnym wykorzystaniem insuliny, co podnosi poziom cukru we krwi. Zielona herbata, szczególnie jej jaśminowa odmiana, zawiera galusan epigallokatechiny (EGCG), który pomaga w lepszym wykorzystaniu insuliny i obniża poziom cukru.

ksylitol-malitol-erytrol-stewia-cukier-a-moze-miod-jaki-slodzik-jest-najzdrowszy-cukier-na-dwoch-drewnianych-lyzkach-na-granatowym-tle

Badania na 1133 osobach pokazały, że regularne picie zielonej herbaty obniża poziom cukru i insuliny na czczo. Dodatkowa analiza z udziałem 760 000 osób wykazała, że spożywanie co najmniej trzech filiżanek dziennie obniża ryzyko cukrzycy o 16%. Polifenole w herbacie, w tym EGCG, działają przeciwutleniająco i mogą zwiększać aktywność insuliny, co przekłada się na lepszą kontrolę poziomu cukru.

Podsumowując, spożywanie zielonej herbaty może poprawić wrażliwość na insulinę i kontrolować poziom cukru we krwi, obniżając ryzyko cukrzycy typu 2. Regularne picie herbaty może być więc dobrym wyborem dla zdrowia metabolicznego.

Poprawia pamięć i koncentrację

Herbata jaśminowa, oprócz zachwycającego aromatu, kryje w sobie sekret wzmacniający działanie mózgu. Każda filiżanka tej herbaty dostarcza od 15 do 60 mg kofeiny – ilość zależy od czasu parzenia i typu użytej herbaty bazowej. Kofeina ożywia nasz system nerwowy, blokując adenosinę – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za relaksację ciała. Dzięki temu czujemy się bardziej skupieni i pełni energii.

Ale to nie wszystko. Kofeina wzmacnia aktywność mózgu i sprzyja wydzielaniu neurotransmiterów poprawiających nastrój, takich jak dopamina i serotonina. Efektem tego jest natychmiastowa poprawa koncentracji i pamięci krótkotrwałej.

zestaw-zielona-herbata-jasna-w-szklance-obok-sloik-miodu-i-kwitnace-galezie-biale-kwiaty-na-tle-okna-z-kroplami-deszczu

Herbata jaśminowa wyróżnia się również obecnością aminokwasu L-teaniny, który indukuje wydzielanie GABA – neuroprzekaźnika, który wprowadza nas w stan zrelaksowanej czujności. Połączenie L-teaniny z kofeiną okazuje się być jeszcze bardziej skuteczne w poprawie funkcji mózgu.

Zatem, kiedy sięgasz po filiżankę herbaty jaśminowej, nie tylko delektujesz się jej smakiem i aromatem, ale także dostarczasz swojemu mózgowi potężnego wsparcia. To więcej niż herbata, to naturalny doping dla Twojego umysłu!

Zmniejsza ryzyko nowotworów

Herbata jaśminowa, bogata w antyoksydanty, może zmniejszać ryzyko niektórych rodzajów nowotworów. Polifenole, takie jak EGCG w zielonej herbacie, wykazują działanie antynowotworowe w badaniach na zwierzętach i w probówkach. Odkryto, że zmniejszają one rozmiar guza, stymulują śmierć komórek rakowych i hamują rozprzestrzenianie się raka. Recenzja badań wskazuje, że polifenole z zielonej herbaty zatrzymywały wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka pęcherza moczowego, wywołując ich śmierć. Jednak wyniki badań na ludziach w kontekście raka pęcherza były niejednoznaczne.

zloty-dzbanek-z-kwiatowym-wzorem-na-dekoracyjnej-tacy-herbata-z-kwiatem-jasminu-zielone-liście-naturalne-otoczenie-estetyczna-kompozycja-ceremonia-herbaty

Ponadto, badanie wykazało, że picie 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie, w połączeniu z tabletkami ekstraktu z zielonej herbaty, obniżyło ryzyko nawrotu komórek raka jelita grubego o 51,6% u osób z tym nowotworem. Dodatkowo, picie zielonej herbaty powiązano z niższym ryzykiem raka prostaty i piersi. Mimo obiecujących wyników, potrzebne są dalsze, wysokiej jakości badania na ludziach dotyczące herbaty jaśminowej i ryzyka raka. Podsumowując, zarówno badania na zwierzętach, w probówkach, jak i na ludziach pokazują, że polifenole w herbacie jaśminowej mogą pomagać w hamowaniu wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek rakowych. Wymagane są jednak dalsze badania w tej dziedzinie.

Wspiera zdrowie jamy ustnej

Herbata jaśminowa, oparta na zielonej herbacie, to skarbnica katechin, które wspierają zdrowie jamy ustnej. Katechiny, rodzaj polifenoli, mogą chronić przed próchnicą, niszcząc bakterie tworzące płytkę nazębną, takie jak Streptococcus mutans. W jednym z badań na 15 osobach, roztwór zawierający katechiny z zielonej herbaty zatrzymał produkcję kwasu przez Streptococcus mutans na zębach. Nadmiar kwasu może niszczyć szkliwo zębów – twardą powierzchnię zębów.

Inne badanie, przeprowadzone na 30 osobach, wykazało, że płukanka do ust na bazie katechin z zielonej herbaty była równie skuteczna w redukcji płytki nazębnej jak płukanka antyseptyczna. Co więcej, niektóre badania sugerują, że herbata jaśminowa może zwalczać nieświeży oddech, redukując bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Podsumowując, polifenole w herbacie jaśminowej mogą neutralizować bakterie tworzące płytkę nazębną, takie jak Streptococcus mutans. Dodatkowo, może ona zwalczać nieświeży oddech.

Podsumowanie

Podsumowując, herbata jaśminowa to nie tylko rozkosz dla zmysłów, ale też mocny sojusznik w trosce o nasze zdrowie. Zawarte w niej polifenole, takie jak EGCG, działają ochronnie na serce i jamę ustną, przeciwdziałając również chorobom takim jak cukrzyca typu 2. Wspierając metabolizm, herbata jaśminowa może być pomocna w dążeniu do smukłej sylwetki. Jej właściwości antyoksydacyjne zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów, podczas gdy kofeina i L-teanina w herbacie wzmacniają pamięć i koncentrację, poprawiając funkcje mózgu. Dzięki temu, każda filiżanka herbaty jaśminowej to nie tylko chwila przyjemności, ale też krok ku zdrowszemu stylowi życia. Pomimo potrzeby dalszych badań w niektórych obszarach, dowody na korzyści zdrowotne herbaty jaśminowej są obiecujące. Dlatego, następnym razem sięgając po ten aromatyczny napar, pamiętaj o jego bogactwie i wielostronnym wpływie na zdrowie.

Źródła:

The effects of catechin rich teas and caffeine on energy expenditure and fat oxidation: a meta-analysis

Thermogenic ingredients and body weight regulation

Tea consumption and risk of type 2 diabetes mellitus: a systematic review and meta-analysis update

Chronic inflammation and oxidative stress as a major cause of age-related diseases and cancer

Wpływ herbat bogatych w katechinę i kofeinę na wydatek energetyczny i utlenianie tłuszczu: metaanaliza

EGCG, katechina z zielonej herbaty, osłabia postęp niewydolności serca wywołany specyficzną dla serca/mięśnia delecją MnSOD u myszy

Hamowanie wytwarzania kwasu przez bakterie płytki nazębnej przez katechiny zielonej herbaty

Prevention of coronary heart disease and cancer by tea, a review

Lipoprotein oxidation in cardiovascular disease: chief culprit or innocent bystander?

Tea consumption and cardiovascular disease risk

Tea enhances insulin activity

Green tea consumption and risk of cardiovascular and ischemic related diseases: A meta-analysis

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *