Zamień słodycze na kawałek ananasa

zamien-slodycze-na-kawalek-anansa-ananas-na-jasnoszarym-tle

Pina colada czy sałatka z kurczakiem i ananasem to chyba najczęstsze skojarzenia związane z tym owocem. Ananas jest wystarczająco słodki, aby rywalizować z większością słodkich przekąsek a przy tym ma do zaoferowania wiele korzyści zdrowotnych. Dlatego jeśli masz słabość do słodyczy to warto spróbować je zamienić na kawałek tego tropikalnego owocu. Ananas jest również dobry dla twoich włosów, skóry i kości. Jest pełen składników odżywczych. Jedzenie ananasa każdego dnia może nie tylko pomóc zaspokoić apetyt na słodycze, ale także zapewnić dużo błonnika, który zapewnia uczucie sytości i korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia.

Ananas dostarcza mnóstwo składników odżywczych

Ananas ma średni indeks glikemiczny (59-66)  i wysoką zawartość witamin i minerałów. Jedna miseczka filiżanka ananasa dostarczy:

  • Kwas askorbinowy: Otrzymasz około jednej trzeciej zalecanej dziennej ilości witaminy C, która pomaga we wzroście i naprawie tkanek. Witamina C pomaga wzmocnić układ odpornościowy.
  • Mangan: Ananas jest najlepszym źródłem tego minerału — jedna filiżanka ananasa zawiera około 76 procent zalecanej dziennej wartości manganu. Mangan pomaga w tworzeniu kości, odpowiedzi immunologicznej i metabolizmie. Mangan może pomóc w zapobieganiu osteoporozie i pomaga poprawić ogólną gęstość kości.
  • Błonnik: Prawie 10% dziennego zapotrzebowania na błonnik znajduje się w jednej filiżance ananasa. Błonnik jest niezbędny dla zdrowych jelit i daje uczucie sytości.
  • Witaminy z grupy B: Ananas daje zdrową dawkę kilku witamin z grupy B, w tym tiaminy, niacyny, B6 i kwasu foliowego. Te składniki odżywcze pomagają organizmowi przetwarzać energię z jedzenia. Mają również kluczowe znaczenie dla tworzenia nowych czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do narządów i tkanek.
  • Różne minerały: Ananas zawiera kilka minerałów, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, w tym miedź, potas i magnez.

zamien-slodycze-na-kawalek-anansa-ananas-caly-i-obrany-pokrojony-w-plasterki-na-kolorowym-materiale-niebieskie-tlo

Bromelaina – wyjątkowy enzym, który znajdziemy tylko w ananasie

Oprócz całej skarbnicy witamin i minerałów ananas ma do zaoferowania jedną, wyjątkową substancję, którą znajdziemy tylko w tym owocu. To bromelaina. Jest to rodzaj enzymu, który występuje w soku i łodydze ananasa. Oczywiście jedzenie ananasa to nie to samo co przyjmowanie bromelainy, którą ekstrahuje się z tego owocu by produkować suplement sprzedawany pod tą właśnie nazwą. Jest to jednak substancja, która ma niezwykle korzystny wpływ na nasz organizm a większość swoich walorów zdrowotnych ananas zawdzięcza właśnie jej. Bromelaina ma również właściwości przeciwzakrzepowe i może być pomocna w zapobieganiu zakrzepom krwi po operacji. Zawiera również substancje chemiczne, które wydają się zakłócać rozwój komórek nowotworowych.

Właściwości zdrowotne ananasa

  • Wspomaga gojenie się tkanek

Ananas jest jedynym znanym pokarmem zawierającym bromelainę, enzym, który pomaga w gojeniu się skóry i tkanek. Bromelaina jest ekstraktem enzymu ananasowego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwutleniające. Jest stosowany jako suplement diety wspomagający zdrowie stawów, trawienie i gojenie się ran.

ananas-pokrojony-w-kostke-w-malym-szklanym-sloiczku-owoce-liczi-zielone-liscie-niebieskie-tlo

  • Zwalcza stany zapalne

Według  badania opublikowanego w czerwcu 2014 r. w Molecules, ananas jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, w szczególności fenoli, flawonoidów i witaminy C. Przeciwutleniacze to związki w żywności, które mogą pomóc zwalczać stany zapalne i wolne rodniki w organizmie. Wolne rodniki to cząsteczki, które mogą powodować uszkodzenia komórek i prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2 czy Alzheimera. Spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak ananas, może odgrywać znaczącą rolę w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom. Zawarta w ananasie bromelainia również może pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych a tym samym hamować wzrost niektórych nowotworów. Oczywiście samo jedzenie ananasa nie daje takich efektów. Chodzi tu raczej o jedzenie dużej ilości kolorowych owoców i warzyw, w tym ananasa. Dieta bogata w pokarmy przeciwzapalne, takie jak ananas, może pomóc zmniejszyć ilość stanów zapalnych w organizmie. Według  badań opublikowanych we wrześniu 2016 r. w Biomedical Reports, zawartość bromelainy w ananasie jest przyczyną jego właściwości przeciwzapalnych.

  • Wspomaga trawienie

Oto kolejny powód, dla którego ananas powinien stać się Twoim ulubionym deserem. Ananas zawiera znaczną ilość błonnika, co korzystnie wpływa na trawienie. Uważa się również, że bromelaina pomaga w trawieniu, chociaż nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie tej tezy.

Ciekawostka

Badanie opublikowane w 2014 roku w Journal of Nutrition and Metabolism wykazało, że dzieci, które spożywały ananasa w puszce, miały mniej infekcji wirusowych i bakteryjnych w porównaniu z dziećmi, które nie spożywały go w okresie dziewięciu tygodni badania. Naukowcy doszli do wniosku, że codzienne spożywanie jednej do dwóch puszek (140 do 280 gramów) ananasa może zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji lub przynajmniej skrócić jej czas trwania.

anans-caly-i-pokrojony-w-kostke-na-drewnianej-desce-owoce-liczi-niebieskie-tlo

  • Łagodzi ból stawów

Przeciwzapalna moc bromelainy ananasa może przynieść ulgę w bólu u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jeśli masz obolałe stawy z powodu choroby zwyrodnieniowej spróbuj dodać ananasa do swojej diety. Z pewnością nie zaszkodzi a nawet może pomóc. Nie przerywaj przyjmowania leków ani nie zmieniaj dawki bez rozmowy z lekarzem.

  • Może pomóc w utracie wagi

Być może słyszałeś, że ananas może wspomagać odchudzanie. Nie ma wielu dowodów na poparcie tego twierdzenia, chociaż  badanie na zwierzętach opublikowane w kwietniu 2018 r. w Food Science and Biotechnology  wykazało , że sok ananasowy może pomóc w zmniejszeniu tworzenia się tłuszczu i przyspieszać jego rozpad. Potrzebne są jednak dalsze badania na ludziach, aby potwierdzić ten wynik. Nawet jeśli ananas nie ma aż tak znaczącego wpływu na metabolizm to i tak warto go wprowadzić do diety ze względu na wysoką zawartość ważnych witamin i minerałów. Nie zapominajmy też o wysokiej zawartości błonnika. Może się również okazać, że owoc zaspokoi Twój apetyt na słodycze.

anans-pokrojony-w-kostkce-owoce-liczi-na-zlotej-podkladce-niebieskie-tlo

Jak cieszyć się ananasem

Ananas to samodzielna przekąska po pokrojeniu na plasterki lub kawałki w kształcie pierścienia. Mrożony i konserwowany ananas to również dobre opcje choć wiadomo, że nic nie może się równać ze świeżym owocem. To także niezastąpiony składnik sałatki owocowej.

Ananas zamiast tabliczki czekolady

Imponujący profil żywieniowy ananasa sprawia, że jest to wyjątkowo zdrowa przekąska. Jedna porcja (ok. 165 gramów) oferuje tylko 75 kalorii bez cholesterolu i tłuszczu. Pomimo, że wiele właściwości zdrowotnych ananasa wymaga dalszych badań i weryfikacji to jednemu nie można zaprzeczyć – to owoc bogaty w wiele składników odżywczych. Pokrój, zmiksuj, dodaj do smoothie – jakkolwiek zdecydujesz się go zjeść zawsze będzie on lepszym wyborem niż przetworzone łakocie.

Źródła:

Bromelaina jako leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: przegląd badań klinicznych

Centrum danych FoodData (usda.gov)

Właściwości fizykochemiczne, aktywność antyoksydacyjna i zawartość minerałów w genotypach ananasów uprawianych w Chinach

Badanie fizjologiczne i molekularne dotyczące przeciwotyłościowego działania soku ananasowego ( Ananas comosus) u samca szczura Wistar

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/bromelain

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *