Hydrolat różany – wszechstronny kosmetyk, ale czy dla każdego?
Hydrolat różany to całe bogactwo właściwości pielęgnacyjnych. Jakiś czas temu zaczęłam się zastanawiać, który z hydrolatów jest najbardziej wszechstronny? Któremu można powierzyć codzienną, rutynową pielęgnację każdego typu cery? Od kilku lat coraz częściej pojawiają się na półkach kosmetyki naturalne, organiczne bez gliceryny czy bez parabenów. Bez wątpienia możemy do nich zaliczyć hydrolaty. Czym jest hydrolat? Czym różnią się hydrolaty od toników? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania to odsyłam Cię do artykułu: Co to jest hydrolat i jak go stosować w codziennej pielęgnacji?
W tym wpisie skupiam się na poszukiwaniu takiego, który można bezpiecznie kupić przyjaciółce na prezent albo podarować mamie lub babci? Mam więc spore oczekiwania. Ten hydrolat nie może uczulać, musi mieć jak najbardziej wszechstronne działanie i sprawdzać się w pielęgnacji praktycznie każdego typu cery. Mój wybór pada na hydrolat różany. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego to zapraszam Cię do lektury.
Woda różana co to jest
W tym wpisie skupię się przede wszystkim na wodzie różanej ponieważ łączy w sobie właściwości lecznicze i pielęgnacyjne róży. Jej zastosowanie sięga bardzo odległych czasów. Za pomysłodawcę i twórcę wody różanej uważa się Awicennę – znanego muzłumańskiego lekarza i filozofa. Ze względu na wysoką zawartość substancji aktywnych najcenniejszą i najbardziej wyselekcjonowaną odmianą róży do ekstrakcji hydrolatu jest „Damascena” zwana różą dasmaceńską. To najbardziej rozpowszechniona odmiana róży powszechnie uprawiana w Bułgarii, Maroku, Turcji i innych krajach.
Jak powstaje hydrolat różany?
Świeżo zebrane płatki róż są poddawane destylacji – w uproszczeniu odparowaniu. Nie będę się tutaj wgłębiać w detale bo to dość złożony proces. Jego końcowymi produktami są: olejek eteryczny z róży i hydrolat (zwany także zamiennie destylatem lub wodą kwiatową). To co musisz wiedzieć o destylacji to fakt, że pozwala ona na zachowanie wszystkich cennych i dobroczynnych właściwości róży. Ze względu na jej słodki, lekki, kwiatowy zapach znajdziemy ją przede wszystkim w perfumach.
CIEKAWOSTKA: Woda różana może być zwykle stosowana bez żadnych skutków ubocznych. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery. Jest niezwykle bogata w silne antyoksydanty. Na Bliskim Wschodzie już od wieków jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej. Ostatnie badania naukowe wykazały, że woda różana może pomóc rozluźnić układ nerwowy.
Hydrolat różany właściwości kosmetyczne
Skoro już wiemy czym jest i jak powstaje woda różana to pora przejść do meritum czyli odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego warto stosować wodę różną? Kiedy, i z jakimi problemami skóry pomoże ona nam się uporać?
-
Woda różana wzmacnia barierę ochronną skóry.
Nasza skóra to pierwsza i najważniejsza bariera przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bez wątpienia możemy zaliczyć do nich: szkodliwe promieniowanie UV czy zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne. Bezsprzecznie możemy tutaj też wspomnieć o kiepskiej jakości powietrza (pyłach zawieszonych PM 10 i PM 2,5), które im mniejsze tym łatwiej przenikają do organizmu człowieka. Niestety oba potrafią dostać się do naszych organizmów poprzez gruczoły łojowe i mieszki włosowe. To z kolei prowadzi do osłabienia kondycji skóry i może silnie podrażniać skórę osób z cerą problematyczną i wrażliwą. Z pomocą przychodzi tutaj woda różana, która ma silne właściwości antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze chronią komórki skóry przed uszkodzeniem. Ponadto woda różana poprawia uszczelnienie naczyń krwionośnych co wzmacnia jej barierę ochronną.
-
Woda różana ma działanie przeciwzapalne, działa kojąco na skórę
Hydrolat różany ma również właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że można ją stosować na skórę, aby złagodzić podrażnienia i zaczerwienia spowodowane stanami, takimi jak egzema czy trądzik różowaty. Jeśli Twoja cera jest wrażliwa i podatna na podrażnienia to polecam Ci codzienne stosowanie wody różanej na przemian z wodą z kwiatów lawendy. Możesz ją stosować punktowo – namocz bawełniany wacik kosmetyczny i delikatnie rozprowadź kolistymi ruchami na podrażnionych partiach skóry. Zabieg powtarzaj raz lub dwa razy dziennie.
-
Woda różana działa tonizująco
Delikatna, ściągająca i oczyszczająca moc hydrolatu różanego pomaga przywrócić równowagę pH skóry, wspomaga regenerację i zapobiega jej przesuszaniu. Usuwa ze skóry zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Pozostawia skórę delikatną, świeżą i promienną. Hydrolat z róży pomoże Ci przygotować cerę do makijażu jak i wieczornego odpoczynku. Możesz też wprowadzić go do wieczornych i porannych zabiegów związanych z oczyszczaniem twarzy. Uzupełnij czynności oczyszczające skórę stosując wodę różaną zaraz po użyciu mleczka do demakijażu. Na oczyszczoną skórę twarzy oraz szyi rozpyl niewielką ilość produktu i po wchłonięciu przystąp do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Ze względu na jej delikatne właściwości ściągające możesz ją także stosować jako tonik do twarzy. Zapewnij swojej skórze poczucie komfortu i czystości.
CIEKAWOSTKA: Woda różana wykazuje synergicznie działanie z mieszaniną olejków organicznych. Jeśli chcesz wzmocnić i zintensyfikować jej działanie zastosuj razem z nią olejek migdałowy, olej z ogórecznika, olejek z dzikiej róży czy z borówki.
-
Woda różana przeciwdziała starzeniu się skóry
W Zdrowo tutaj promujemy wszystko co naturalne stąd uważam, że hydrolat różany ze względu na wyjątkowe bogactwo właściwości pielęgnacyjnych jest bezsprzecznie kosmetykiem „must have” każdej kobiety. Jestem wielką zwolenniczką naturalnych kosmetyków, które przeciwdziałają starzeniu się skóry pod wpływem procesów oksydacyjnych. Niewątpliwie możemy do nich zaliczyć wodę różaną. Woda różana nawilża, ujędrnia i przywraca skórze sprężystość, chroni przed wolnymi rodnikami. Ujednolica odcień skóry i zapewnia jej zdrowy, promienny wygląd. Napina skórę, wygładza zmarszczki i drobne linie poprawiając tym samym jej elastyczność. Bogata w kwasy omega 3 i witaminę A róża damasceńska stosowana jest w kosmetykach dedykowanych do odmłodzenia i poprawy wyglądu skóry i włosów. Nie dziwi więc, że po ten wyjątkowo hojny składnik kosmetyczny sięgają takie firmy jak Mario Badescu, Lancôme czy polska ale znana już na międzynarodowym rynku marka Yonelle.
CIEKAWOSTKA: Hydrolat różany działa jako inhibitor elastazy i kolagenazy. Oba te procesy są szkodliwe dla skóry. Co to oznacza? Woda różana zmniejsza, spowalnia reakcje chemiczne związane z tymi procesami. Kolagenaza to enzym, mający zdolność rozkładania kolagenu. Elastaza posiada zdolność do degradacji białka – elastyny. Jak wiemy zarówno kolagen jak i elastyna odpowiadają za sprężystość i elastyczność tkanek. Woda różana spowalnia te procesy stąd mowa o jej działaniu anti-age.
-
Woda różana nadaje skórze piękny zapach
Czysty, świeży, kwiatowy i co najważniejsze harmonizujący i uspokajający. Odpręża i przywraca równowagę. Pomaga odzyskać dobry nastrój i harmonię ciała i umysłu poprzez wyciszenie niepokoju i nerwowości.
Najnowsze badania wykazały, że woda różana ma właściwości przeciwdepersyjne i przeciwlękowe. Jest stosowana w leczeniu wielu przypadłości psychicznych, w tym: depresji, smutku, stresu, niepokoju i napięcia. To także zapach, który może pomóc w zwalczaniu bólów głowy i migreny. Warto spróbować wyciszyć się z zapachem róży dasmaceńskiej. Pomaga to odpędzić negatywne myśli i przywrócić równowagę naszym emocjom.
Dla kogo hydrolat różany
Hydrolat z róży damasceńskiej jest w stanie przywrócić równowagę każdemu rodzajowi skóry. W szczególności powinny jednak po nią sięgnąć osoby z następującymy problemami skórnymi:
- Skóra nadmiernie przetłuszczająca się – woda różana reguluje wydzielanie sebum w związku z czym sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej.
- Cera trądzikowa – dzięki właściwościom antybakteryjnym, tonizującym i ściągającym woda różana będzie bardzo dobrym uzupełnieniem pielęgnacji cery trądzikowej.
- Skóra dojrzała – wysoka zawartość silnych przeciwutleniaczy pozwoli chronić tego typu skórę przed utratą jędrności i elastyczności.
- Cera naczynkowa i wrażliwa – łagodzi egzemę i reakcje alergiczne skóry, zmniejsza podrażnienia.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat różnych hydrolatów to odsyłam Cię do artykułu: Jak dobrać dla siebie odpowiedni hydrolat. Podpowiadam w nim jakimi kryteriami kierować się przy wyborze właściwego kosmetyku, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Jak stosować wodę różaną
Wodę różaną znajdziemy w składzie wielu kosmetyków, w tym preparatów do demakijażu, kremów przeciwzmarszczkowych do cery dojrzałej, preparatów ściągających i oczyszczających skórę. Zawierają ją także kremy i żele do stosowania po ekspozycji na słońce lub po depilacji woskiem. To także bardzo częsty składnik kosmetyków mających za zadanie ochronę skóry przed zanieczyszczeniami. Jak i do czego w takim razie stosować hydrolat różany?
- Jako środek oczyszczający:
- do codziennego demakijażu i oczyszczania skóry
- delikatnie usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia
- koi i nawilża skórę
- przyjemnie odświeża
- wspomaga regenerację bariery ochronnej skóry
- Jako tonik:
- pomaga zwalczać nadmierną produkcję sebum
- nadaje skórze piękny zapach
- harmonizuje i łagodzi skórę
- usuwa pozostałości zanieczyszczeń i potu
- Jako środek łagodzący:
- nawilża i chroni skórę
- wzmacnia barierę hydro-lipidową
- nie narusza naturalnego pH skóry
- Jako kosmetyk anti-age:
- nawilża skórę i dostarcza jej przeciwutleniaczy
- ujednolica koloryt skóry
- przeciwdziała zmarszczkom
- poprawia elastyczność
W sezonie letnim tak jak każdy hydrolat woda różana doskonale sprawdzi się do odświeżania skóry twarzy a nawet całego ciała. W kosmetykach do włosów znajdziemy ją w produktach dedykowanych do skóry wrażliwej i szczególnie suchej, ponieważ utrzymuje skórę głowy dobrze nawilżoną i świeżą. Sięgnij po wodę różaną jeśli Twoje włosy są pozbawione blasku i witalności. Dzięki niej będą one bardziej lśniące i miękkie. Zapadnięte powieki, zmęczenie, brak snu? Twoje oczy i powieki wołają o pomoc? Namocz dwa płatki kosmetyczne w hydrolacie i umieść je na oczach na ok. 15-20 minut. Nie spłukuj. Ciężki dzień? Stres, pęd i gonitwa w szaleństwie codziennych obowiązków? Co powiesz na aromaterapię z uspokajającym zapachem delikatnych płatków róż? Zadbaj o siebie by odzyskać stan harmonii i równowagi.
Hydrolat różany – Twój sprzymierzeniec w codziennej pielęgnacji
Woda różana to bardzo wszechstronna substancja. Prawdziwe panaceum na wiele bolączek związanych nie tylko ze słabszą kondycją skóry ale i psychiki. Bezsprzecznie mogę rzec, że jest to produkt, który działa holistycznie. Potrafi ukoić i wyciszyć nie tylko ciało ale – w świetle najnowszych badań także i naszą psychikę. Myślę, że to bardzo pożyteczny i fajny bonus hydrolatu, którym przecież nie każdy składnik może się pochwalić. Jako przykład podam tutaj hydrolat z trawy cytrynowej, który ma świetne działanie na skórę ale jego zapach … Hmmm, powiedzmy sobie szczerze – pozostawia wiele do życzenia. Róża od wieków symbolizowała czystą kobiecość i wyrafinowaną elegancję. Nie dziwi więc obecność esencji różanych w najbardziej intrygujących zapachach kobiecych perfum. Ich ponętny zapach i ostre kolce są metaforą kobiecej siły i piękna.
CIEKAWOSTKA: Olejek różany to najdroższy olejek esencjalny na świecie, na jeden gram tej esencji zapachowej potrzeba aż około pół tony kwiatów.
Komu polecam hydrolat różany? Wszystkim tym kobietom i dziewczynom, które szukają naturalnych kosmetyków o szerokim spektrum właściwości pielęgnacyjnych i prostym składzie wolnym od konserwantów. Przy wyborze warto więc zwracać uwagę czy składniki użyte do jego produkcji pochodzą z kontrolowanych upraw biodynamicznych. Przeczytaj dokładnie etykietę, sprawdź czy wytypowany przez Ciebie hydrolat nie zawiera konserwantów, barwników, syntetycznych perfum, ani pochodnych ropy naftowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie kosmetyk jest nie tylko skuteczny ale przede wszystkim BEZPIECZNY.
Wybieraj dla siebie świadomie.
Dlaczego ja wybieram dla siebie hydrolat różany? Bo pomaga mojej skórze walczyć ze szkodliwymi wpływami środowiska miejskiego i zaganianego życia, jakimi są zmęczenie i stres.
ŹRÓDŁA:
Natura, zapachy i dobre samopoczucie człowieka – National Library of Medicine