Miód na trądzik. Czy faktycznie działa?

mloda-brunetka-dziewczyna-niezadowolona-ze-swojego-problemu-tradzik-skora-na-bialym-tle-zdrowie-kosmetologia-i-pielegnacja-skóry

Czy wiesz, że wiele kosmetyków dedykowanych do cery trądzikowej zawiera w swojej formule miód jako główny składnik? Miód na trądzik?Może brzmi to dziwnie i wydaje Ci się, że to jakaś receptura odkurzona z ludowej apteczki. Jesteś sceptyczna? To zapraszam do lektury. Okazuje się bowiem, że istnieją badania naukowe, które potwierdzają skuteczność miodu w walce z trądzikiem.

Przyczyny trądziku

Wśród przyczyn trądziku znajdziemy stres, złą dietę czy zmiany hormonalne. Konwencjonalne metody leczenia mogą być drogie i powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie i suchość skóry. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, które są proste i skuteczne w walce z trądzikiem. Trądzik to niestety nie tylko ślady na skórze ale także spory dyskomfort. Może wpływać na nasz nastrój i pewność siebie. Gdy niektóre zmiany się goją inne pojawiają się na nowo wywołując cykl podrażnień, który wydaje się trwać w nieskończoność. Nieleczone guzy trądzikowe mogą nawet prowadzić do trwałych blizn.

Dlaczego wykorzystuje się miód w leczeniu trądziku?

Ludzie używali miodu do leczenia ran od tysięcy lat. Wynika to z faktu, że miód ma nietypowe właściwości chemiczne i unikalny skład, który zapobiega rozwojowi bakterii. Te właściwości miodu wynikają z trzech rzeczy: nadtlenku wodoru, cukru i oraz jego kwasowośći. Miód uwalnia niewielkie ilości nadtlenku wodoru, który może dezynfekować skórę. Nadtlenek wodoru współdziała z wysokim stężeniem cukru i kwasu, co zapobiega dalszemu namnażaniu się bakterii. Leczenie pryszcza (lub rozwijającego się pryszcza) miodem może więc pomóc w jego usunięciu a także powstrzymać jego dalszy rozwój. Miód ma również właściwości przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać obrzękom i zaczerwienieniu skóry, które mogą być spowodowane trądzikiem. Ponadto miód może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapewnić wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu a jego wysoka lepkość zapewnia barierę ochronną zapobiegającą infekcjom.

Dla osób z suchą skórą miód będzie też naturalnym środkiem nawilżającym. Zapobiegnie łuszczeniu i wysuszeniu, które mogą powodować inne zabiegi stosowane w leczeniu trądziku. Te korzyści z pewnością są warte rozważenia zanim sięgniesz po inne metody (leki, antybiotykoterapia doustna lub miejscowa na skórze). Niestety bakterie to tylko jedna strona równania, jeśli chodzi o trądzik. Druga strona to zatkane pory, w których się one gromadzą. Chociaż miód może skutecznie zwalczać bakterie na powierzchni skóry, to jeśli pory są bardzo zatkane to nie dostanie się on do głębszych warstw skóry. Miód może więc być dopiero pierwszym przystankiem w całej kuracji przeciwtrądzikowej.

Jak powinna wyglądać kuracja przeciwtrądzikowa z wykorzystaniem miodu?

Leczenie trądziku to przede wszystkim dokładna pielęgnacja skóry tak by była czysta, nawilżona i wolna od nadmiaru sebum, które zatyka pory. Na skórę najlepiej działa tylko surowy i nieskażony miód. Jeśli używasz dostępnego w handlu przetworzonego miodu, możesz nie uzyskać pożądanych rezultatów. Szukając miodu do kuracji przeciwtrądzikowej warto postawić na produkty pochodzące od ekologicznych dostawców.

Jaki miód na trądzik jest najlepszy?

Niektóre badania in vitro sugerują, że miód manuka może hamować Cutibacterium acnes, rodzaj bakterii związanej z trądzikiem. Miód manuka jest wytwarzany przez pszczoły, które zbierają pyłek wyłącznie z krzewów manuka występujących w Australii i Nowej Zelandii. To co go wyróżnia na tle innych miodów to  wysoka zawartość methylglyoxalu (MGO). Chociaż MGO można też znaleźć w innych rodzajach miodu, to jednak manuka jest szczególnie bogaty w ten związek chemiczny. Nadaje mu to większe właściwości przeciwbakteryjne niż innym odmianom miodu dzięki czemu jest jeszcze bardziej skuteczny niż zwykły miód. To najlepszy wybór do użytku leczniczego. Co nie oznacza, że nie możesz użyć zwykłego miodu. Manuka niestety do najtańszych miodów nie należy. Bez względu na to, jaki rodzaj miodu wybierzesz na trądzik upewnij się, że jest on prawdziwy. Niektóre firmy dodają cukier lub inne składniki do swoich produktów, co niweluje właściwości czystego miodu zwalczające trądzik. Jeśli chcesz wiedzieć jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego koniecznie przeczytaj nasz artykuł: „dopiero się pisze:) wkrótce dodamy tu link:).

zdrowo-tutaj-blog-sloik-miodu-kwiaty-na-jasnym-drewnianym-tle

CIEKAWOSTKA

Badanie przeprowadzone na 138 pacjentach wykazało, że miód kanuka z Nowej Zelandii był skuteczny w leczeniu trądziku różowatego, przewyższając placebo. Z badań tych wynika, że 34,3% pacjentów doświadczyło znaczącej poprawy po 8 tygodniach leczenia.1

Kiedy nie stosować miodu na twarz?

Zanim zdecydujesz się na kurację miodem pamiętaj, że tylko dlatego, że zabieg jest naturalny, nie oznacza, że jest bezpieczny. Możesz mieć uczulenie na wiele naturalnych składników. Miód jako, że jest w 100% naturalnym produktem jest uważany za bezpieczny do stosowania miejscowego (chyba że tak jak wspomniałam powyżej – masz na niego uczulenie). Jeśli jesteś uczulony/a na pyłki lub inne produkty związane z pszczołami, możesz mieć reakcję alergiczną na miód po jego nałożeniu na skórę. Objawy te mogą obejmować trudności z połykaniem, pokrzywkę, duszności, swędzenie, obrzęk skóry, świszczący oddech a nawet problemy z oddychaniem.

Miód na trądzik to nie wszystko …

Miód jest bogaty w przeciwutleniacze (flawonoidy), witaminy, minerały, aminokwasy i niektóre enzymy. Jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, lecznicze i oczyszczające sprawiają, że jest przydatny w leczeniu trądziku. Skuteczne leczenie trądziku wymaga jednak holistycznego podejścia. Ponieważ wśród przyczyn tego stanu zapalnego skóry znajdziemy stres oraz niewłaściwą dietę to warto też popracować nad zdrowym odżywianiem i spokojem psychicznym. Decydując się na wypróbowanie punktowej aplikacji miodu na wypryski czy maski miodowej pamiętaj o tym by w zabiegach użyć surowego i prawdziwego miodu. Przed aplikacją wykonaj test uczuleniowy (np. na nadgarstku). Nie wahaj się też odwiedzić swojego dermatologa, jeśli naturalne środki nie przynoszą pożądanego efektu. Pamiętaj też, że na niektóre przyczyny trądziku, takie jak genetyka i zmiany hormonalne niestety nie masz wpływu. Wówczas najprawdopodobniej leczenie farmakologiczne będzie niezbędne. Miód na trądzik to nie koniecznie jedyne rozwiązanie co nie znaczy, że nie może pomóc.

Interesują Cię kosmetyki z miodem? Na co pomagają? Czy są skuteczne? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: „Kosmetyki z miodem. W czym tkwi ich sekret?”

Szukasz przepisów na domowe maseczki do twarzy z miodem? Zobacz artykuł: „Domowe maseczki z miodu – 6 naturalnych receptur na różne problemy z cerą”.

Źródła:

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *