Od miodu po propolis – właściwości kosmetyczne składników pochodzących z ula

szklane-spodki-miod-plaster-miodu-pipetka-na-jasnoszarym-tle

Naturalne kosmetyki to wyjątkowo cenny dar natury. Z niestrudzonej pracy pszczół pochodzi wiele produktów: miód, propolis, pierzga, jad pszczeli, mleczko pszczele i pyłek kwiatowy. Niektóre z nich możemy znaleźć w produktach kosmetycznych, w rezultacie naturalne kosmetyki pszczele zyskują na popularności. Mają udowodnioną skuteczność i są wykorzystywane w celach leczniczych i kosmetycznych od zarania dziejów. W tym artykule przybliżę Wam ich właściwości i podpowiem jak je rozpoznać na liście składników w kosmetyku.

Miód w naturalnych pszczelich kosmetykach

Naturalne kosmetyki pszczele przede wszystkim bazują na miodzie. Miód stoswany był do pielęgnacji skóry już w starożytnym Egipcie zwłaszcza w celu opóźniania lub zwalczania skutków starzenia się skóry. Wiedziała o tym dobrze Kleopatra, która dodawała go do swoich kąpieli mlecznych. Bezsprzecznie to jeden z najbardziej cenionych i znanych składników kosmetycznych pochodzących z ula. Ta słodka substancja jest bogata w cenne witaminy i mikroelementy, które Twoja skóra pokocha i doceni. Jakie składniki aktywne znajdziemy w miodzie?

pylek-pszczeli-miod-pedzelek-kosmetyczny-szczotka-do-wlosow-na-jasnoniebieskim-tle

Miód to prawdziwa bomba substancji aktywnych. Znajdziemy w nim:

  • pierwiastki mineralne (potas, chlor, fosfor i wiele innych);
  • witaminy A, B, C, D,K, PP;
  • białka;
  • olejki eteryczne;
  • katechiny;
  • środki przeciwbakteryjne;
  • cenne aminokwasy.

Kosmetyczne właściwości miodu (INCI: Mel extract)

Miód w kosmetykach jest uważany za składnik funkcjonalny. Oznacza to, że stanowi bazę kosmetyków o różnych właściwościach ważnych dla zdrowia skóry: działa zmiękczająco, ochronnie, łagodząco. Miód znajdziemy w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej i popękanej. To także świetny naturalny seboregulator. Zawarty w miodzie niacynamid (witamina B3)  doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Miód reguluje pracę gruczołów łojowych oraz niweluje zmiany trądzikowe przywracając skórze naturalną równowagę. Do tego przyspiesza gojenie się stanów zapalnych, podrażnień, eliminuje łuszczenie się. Kremy do rąk na bazie miodu naprawiają spierzchniętą i zaczerwienioną skórę osłabioną zimnem, wiatrem oraz częstym myciem rąk. Z dobroczynnych właściwości miodu skorzystają również usta.

naturalne-kosmetyki-pszczele-plaster-miodu-na-szklanym-spodku-rosliny-jasnoszare-tlo

Na rynku możemy znaleźć balsamy, które skutecznie odżywiają i nawilżają wargi przeciwdziałając ich wysuszeniu. Miód to także prawdziwe panaceum na piękne i lśniące włosy. Jeśli Twoje włosy są łamliwe i przesuszone to szampony z miodem pomogą Ci zregenerować włókno włosa dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym. Stąd aby skóra głowy była zdrowa a włosy mocniejsze i bardziej lśniące, wystarczy dodać łyżkę miodu do szamponu, którego zwykle używasz. Godną uwagi ciekawostką jest fakt, że miód w kosmetykach można stosować w bardzo wysokich stężeniach (nawet do 5%).

Warto przeczytać

Więcej o kosmetycznych właściwościach miodu przeczytasz we wpisie: „Kosmetyki z miodem. W czym tkwi ich sekret?”. Chcesz wiedzieć jak miód działa na włosy? Jak go stosować w maseczkach i kuracjach? Jeśli tak to koniecznie przeczytaj: „Miód na włosy – właściwości, działanie i efekty”.

Propolis (INCI: Propolis extract)

Oprócz miodu pszczoły wytwarzają inne korzystne dla skóry substancje, które są wykorzystywane w formułach wielu kosmetyków. Jedną z nich jest propolis. To żywiczna mieszanka, którą pszczoły zbierają z pąków i kory niektórych drzew. Po tych zbiorach przetwarzają tą mieszankę dodając wosk, pyłki i enzymy. Propolis zawiera także kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, minerały i związki organiczne (w tym witaminy i flawonoidy).

miod-na-drewnianej-szpatulce-jasnoszare-tlo

W jakich kosmetykach znajdziemy propolis?

Propolis znajdziemy głównie w kosmetykach ukierunkowanych na pielęgnację skóry trądzikowej ponieważ ma bardzo silne właściwości antybakteryjne. Świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry z nadmiarem sebum. Ze względu na swoje właściwości łagodzące i przeciwzapalne jest również stosowany w kosmetykach dedykowanych dla skóry wrażliwej i ze stanami zapalnymi. Dlatego sprawdza się w leczeniu egzemy a nawet łuszczycy. Ta żywica jest uważana za prawdziwy naturalny antybiotyk. Propolis to nie tylko skuteczny antybiotyk, ale także naturalny środek skuteczny w leczeniu grzybicy.

Warto przeczytać

Więcej o kosmetycznych właściwościach propolisu przeczytasz we wpisie: „Kosmetyczne właściwości propolisu”.

Propolis ma silne właściwości antyseptyczne. Pielęgnuje nie podrażniając skóry i nie osłabiając włosów. Skutecznie eliminuje zarazki, kurz, dym i łupież. Nie zaburza przy tym równowagi hydrolipidowej skóry i sprawia, że ​​włosy są idealnie czyste, zdrowe i lśniące. Rewitalizuje cebulki włosów. Możesz użyć czystego propolisu, który należy wmasować bezpośrednio w skórę lub dodać go do używanego szamponu. Z pewnością uzyskasz ciekawy efekt po umyciu głowy.

szklane-talerzyki-plaster-miodu-rosliny-na-jasnozielonym-tle

Wosk pszczeli (INCI: Cera Alba, syn. Cera Alba Beeswax)

Wosk pszczeli to naturalna substancja wytwarzana z plastra miodu pszczół. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, zmiękczającym i leczniczym znajduje szerokie zastosowanie w wielu preparatach kosmetycznych, takich jak szminki, emulsje i maści. Jest to niezwykle bezpieczny i dobrze tolerowany składnik, dlatego jest stosowany w bardzo wysokich stężeniach (nawet do 15%). Jego mocną stroną jest zdolność nadawania tekstury i plastyczności kosmetykom. Z pewnością jest to powód dla którego tak cząsto jest stosowany w kosmetykach.

Warto przeczytać

Więcej o kosmetycznych właściwościach wosku pszczelego przeczytasz we wpisie: „Wosk pszczeli – moc natury dla zdrowej i pięknej cery”

Dla kogo wosk pszczeli?

Wosk pszczeli jest szczególnie polecany do pielęgnacji podrażnionej i suchej skóry. Tworzy na skórze ochronny film. Jest wodoodporny, dzięki czemu sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Pomaga odbudować ochronną barierę lipidową. Doskonale sprawdza się w leczeniu spierzchniętych dłoni lub skóry podrażnionej zbyt długą ekspozycją na słońce. Ten naturalny składnik jest również ceniony ze względu na swoje właściwości odżywcze ponieważ ma wysoką zawartość witaminy A, która działa kojąco i regenerująco na skórę. Godnym uwagi jest fakt, że niektóre badania wykazały, że wosk pszczeli pomaga zmniejszyć uczucie dyskomfortu i swędzenia skóry.

kosmetyki-z-miodem-maseczki-wplatach-pomadka-ochronna-do-ust-z-miodem-drewniana-lyzka-do-miodu-mydloz-miodem-na-zlotej-podkladce

Mleczko pszczele (INCI: Royal Jelly)

Otrzymuje się je z wydzieliny gruczołów młodych pszczół robotnic. Ekstrakt z mleczka pszczelego jest wyłącznym pożywieniem królowej, która żyje około 5 razy dłużej niż reszta pszczół. W składzie mleczka pszczelego znajdziemy:

  • Witaminy obecne w dużych ilościach, w tym:
  • witamina B1 (tiamina);
  • B2 (ryboflawina);
  • B3 (nikotynamid lub PP);
  • B5 (kwas pantotenowy);
  • B6 ​​(pirydoksyna);
  • B7 (inozytol);
  • B8 (biotyna);
  • B9 (kwas foliowy);
  • oraz B12 a także witaminy A, C, D, E oraz pierwiastki śladowe, takie jak wapń, miedź, żelazo, fosfor, potas, krzem, siarka.

Mleczko pszczele to prawidziwa bomba aminokwasów. Stymuluje metabolizm komórkowy, normalizuje wydzielanie łojowe, działa leczniczo i przeciwdziała starzeniu się skóry. Przywraca cerze witalność i elastyczność. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry suchej, trochę mniej do mieszanej lub tłustej. Mleczko pszczele jest składnikiem kosmetycznym, który zapobiega, wygładza i wypełnia drobne mimiczne zmarszczki. W kremach stosuje się je w stężeniu od 0,1 do 1%.

 

drewniana-lyzka-zmiodem-szklany-sloik-z-miodem

Naturalne kosmetyki pszczele cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Miód, propolis, mleczko pszczele oraz wosk to produkty niestrudzonej pracy pszczół bogate w substancje, których nasza skóra bardzo potrzebuje. Witaminy, minerały i związki organiczne zawarte w tych dobrodziejstwach z ula znajdują bardzo szerokie zastosowanie w kosmetykach. Najważniejszą jednak ich zaletą jest przede wszystkim fakt, że są to naturalne substancje w przeciwieństwie do kosmetyków opartych na syntetycznych składnikach i związkach. Z pewnością warto to rozważyć wybierając dla siebie krem czy pomadkę.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *