hydrolat-lawendowy-wlasciwosci-i-zastosowanie-kwiat-lawendy-szklane-butelki-z-woda-lawendowa-na-jasnym-tle

Hydrolat lawendowy – właściwości i zastosowanie

Hydrolat lawendowy to roztwór na bazie wody, który zawiera esencję lawendy. Jest często stosowany jako naturalny zapach lub jako tonik do skóry. Więcej o samych hydrolatach dowiesz się z wpisu: Co to jest hydrolat i jak go stosować w codziennej pielęgnacji?

Niektóre potencjalne korzyści i właściwości hydrolatu lawendowego obejmują: działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, uspokajające, relaksujące i wspomagające gojenie ran.

Jakie są właściwości hydrolatu lawendowego?

  • Pomaga złagodzić podrażnienia skóry,
  • wycisza i uspokaja umysł,
  • pomaga złagodzić bóle głowy,
  • niweluje niepokój i stan napięcia nerwowego,
  • może pomóc w łagodzeniu stanów związanych z depresją.

Jak stosować hydrolat lawendowy?

Hydrolat lawendowy to wszechstronny produkt, który można stosować na wiele sposobów. To samo mogę też śmiało powiedzieć o hydrolacie z róży. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, koniecznie przeczytaj artykuł: Hydrolat różany – wszechstronny kosmetyk, ale czy dla każdego?

Oto niektóre z najpopularniejszych sposobów wykorzystania hydrolatu lawendowego:

Hydrolat lawendowy łagodzi podrażnienia 

Hydrolat lawendowy jest bardzo skutecznym lekarstwem na podrażnienie skóry. Może być stosowany w celu złagodzenia objawów egzemy, łuszczycy i innych chorób skóry. Jest również skuteczny w łagodzeniu swędzenia i zaczerwienienia związanego z ukąszeniami owadów. Aby ukoić podrażnioną skórę za pomocą hydrolatu lawendowego po prostu rozprowadź go za pomocą wacika na skórze lub spryskaj za pomocą atomizera. Możesz również dodać kilka kropli do kąpieli w wannie.

manufaktura-natura-hydrola-lawendowy-na-jasnoszarym-tle-obok-bukiet-z-kwiatow-lawendy

Hydrolat lawendowy pozwala się wyciszyć i uspokoić

Lawendowy hydrolat to świetny sposób na uspokojenie umysłu i rozluźnienie ciała. Może być stosowany w dyfuzorze, rozpylany na ciało lub w powietrzu. Zastosuj go także na kompresie albo po prostu dodaj trochę do kąpieli. Płyny do kąpieli, balsamy, żele, sole z lawendą będą nie tylko korzystnie pielęgnowały Twoją skórę. Kojący zapach lawendy pozwoli Ci poukładać myśli i złapać oddech po ciężkim, intensywnym dniu. Kosmetyki z lawendą polecamy szczególnie tym, którzy prowadzą “szybki” i pełen wysiłku psychicznego tryb życia.

Hydrolat lawendowy łagodzi bóle głowy

Okazuje się, że hydrolat lawendy jest bardzo skutecznym lekarstwem na bóle głowy. Można go używać na wiele różnych sposobów. Najprostszym sposobem jest namoczenie w nim czystej szmatki i nałożenie jej na czoło. Możesz również dodać kilka kropli hydrolatu lawendy do dyfuzora i wdychać opary.

lawendziarnia-stoki-6-hydrolat-z-kwiatow-lawendy-na-tle-suszonych-kwiatow-lawendy

Woda lawendowa to uniwersalny składnik wielu kosmetyków

Hydrolat z lawendy jest w istocie czystym składnikiem kosmetycznym, który można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi kosmetykami na twarz, ciało, włosy i skórę głowy. Jest używany na wiele różnych sposobów. Lawenda znajduje się w tak wielu kosmetykach, ponieważ działa uspokajająco na skórę. Jest również naturalnym środkiem antyseptycznym i ma właściwości przeciwzapalne, które koją skórę i pomagają łagodzić podrażnienia. Sucha i popękana skóra, egzema, łuszczyca, stan zapalny, wysypki, blizny, rozstępy, zmarszczki,  oparzenia słoneczne czy ukąszenia owadów – a to nie koniec dobroczynnych właściwości lawendy. Hydrolat z tego kwiatu ma również szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry głowy, pomaga walczyć z łupieżem, rozdwojonymi końcówkami i łamliwymi włosami. Jest też uniwersalnym składnikiem bazowym do wszelkiego rodzaju płukanek, maseczek, odżywek i toników w kosmetykach domowej DIY.

Kosmetyczne właściwości hydrolatu z lawendy:

  • głęboko odżywia,
  • tonizuje,
  • oczyszcza,
  • zmiękcza i nawilża,
  • dodaje skórze świeżości i blasku,
  • regeneruje i witalizuje,
  • wspiera jej warstwę ochronną,
  • redukuje zmarszczki i zapobiega ich powstaniu.

Twoja cera wymaga szczególnej pielęgnacji? Poszukujesz hydrolatu jeszcze bardziej dopasowanego do jej potrzeb i nie wiesz czy hydrolat lawendowy jest akurat dla Ciebie? Koniecznie przeczytaj: Jak dobrać dla siebie odpowiedni hydrolat

mloda-piekna-dziewczyna-o-dlugich-wlosach-w-kapeluszu-trzyma-bukiet-z-kwiatow-lawendy-w-tle-pole-pelne-kwiatow-lawendy

Bogactwo właściwości hydrolatu z lawendy

Istnieje wiele różnych rodzajów kosmetyków, które zawierają lawendę. Jedne z najbardziej popularnych to perfumy, balsamy do ciała i mydła. Wybierając kosmetyk o zapachu lawendy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę siłę zapachu. Niektórzy wolą lekki i orzeźwiający podczas gdy inni wolą silniejszy, bardziej intensywny zapach. A jeśli już o nim mowa to jest on naprawdę piękny. Zmysłowy i pobudzający wyobraźnię. Lawenda w wyjątkowy sposób łączy w sobie kwiatowe akordy z tymi ziołowymi. Nie jest przytłaczająca ani agresywna. Mogę ją polecić każdemu kto lubi kwiatowe zapachy. Świetnie też sprawdzi się jako prezent dla drugiej osoby albo jako dodatek do wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych.

Hydrolat z lawendy wprowadza w bardzo przyjemny nastrój i możne stanowić subtelny dodatek przed zbliżeniem z drugą połówką. Wystarczy go rozpylić w powietrzu. Jeśli masz perfumy z lawendą możesz delikatnie spryskać nimi pościel. W codziennej pielęgnacji jest przyjazny i bezpieczny dla skóry. Pozostawia ją przyjemnie gładką i nawilżoną. Ten kosmetyk zdecydowanie został moim hitem! Uważam, że to absolutny „must have” każdej kobiety.

Po lekturze masz ochotę na zakupy? Hydrolaty z lawendy znajdziesz w naszym sklepie.

ŹRÓDŁA:

Aktywność konserwująca hydrolatów lawendowych w nawilżających żelach do ciała – Kunicka-Styczyńska – 2015 – Letters in Applied Microbiology – Wiley Online Library

Ponowne rozważenie hydrolatów jako głównych produktów manufaktury roślin aromatycznych: studium przypadku Lavandin (Lavandula × intermedia) w Toskanii – PMC (nih.gov)

hydrolat-rozany-wlasciwosci-delikatnie-rowa-woda-z-platkow-roz-w-szklanej-przezroczystej-buteleczce-paki-jasnorozowej-rozy-na-jasnym-tle

Hydrolat różany – wszechstronny kosmetyk, ale czy dla każdego?

Hydrolat różany to całe bogactwo właściwości pielęgnacyjnych. Jakiś czas temu zaczęłam się zastanawiać, który z hydrolatów jest najbardziej wszechstronny? Któremu można powierzyć codzienną, rutynową pielęgnację każdego typu cery? Od kilku lat coraz częściej pojawiają się na półkach kosmetyki naturalne, organiczne bez gliceryny czy bez parabenów. Bez wątpienia możemy do nich zaliczyć hydrolaty. Czym jest hydrolat? Czym różnią się hydrolaty od toników? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania to odsyłam Cię do artykułu: Co to jest hydrolat i jak go stosować w codziennej pielęgnacji? 

W tym wpisie skupiam się na poszukiwaniu takiego, który można bezpiecznie kupić przyjaciółce na prezent albo podarować mamie lub babci? Mam więc spore oczekiwania. Ten hydrolat nie może uczulać, musi mieć jak najbardziej wszechstronne działanie i sprawdzać się w pielęgnacji praktycznie każdego typu cery. Mój wybór pada na hydrolat różany. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego to zapraszam Cię do lektury.

Woda różana co to jest

W tym wpisie skupię się przede wszystkim na wodzie różanej ponieważ łączy w sobie właściwości lecznicze i pielęgnacyjne róży. Jej zastosowanie sięga bardzo odległych czasów. Za pomysłodawcę i twórcę wody różanej uważa się Awicennę – znanego muzłumańskiego lekarza i filozofa.  Ze względu na wysoką zawartość substancji aktywnych najcenniejszą i najbardziej wyselekcjonowaną odmianą róży do ekstrakcji hydrolatu jest „Damascena” zwana różą dasmaceńską. To najbardziej rozpowszechniona odmiana róży powszechnie uprawiana w Bułgarii, Maroku, Turcji i innych krajach.

paki-kwiatow-roz-zanurzone-w-wodzie-w-glinianym-naczyniu-wlasciwosci-hydrolatu-rozanego

Jak powstaje hydrolat różany?

Świeżo zebrane płatki róż są poddawane destylacji – w uproszczeniu odparowaniu. Nie będę się tutaj wgłębiać w detale bo to dość złożony proces. Jego końcowymi produktami są: olejek eteryczny z róży i hydrolat (zwany także zamiennie destylatem lub wodą kwiatową). To co musisz wiedzieć o destylacji to fakt, że pozwala ona na zachowanie wszystkich cennych i dobroczynnych właściwości róży. Ze względu na jej słodki, lekki, kwiatowy zapach znajdziemy ją przede wszystkim w perfumach.

CIEKAWOSTKA: Woda różana może być zwykle stosowana bez żadnych skutków ubocznych. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery. Jest niezwykle bogata w silne antyoksydanty. Na Bliskim Wschodzie już od wieków jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej. Ostatnie badania naukowe wykazały, że woda różana może pomóc rozluźnić układ nerwowy.

Hydrolat różany właściwości kosmetyczne

Skoro już wiemy czym jest i jak powstaje woda różana to pora przejść do meritum czyli odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego warto stosować wodę różną? Kiedy, i z jakimi problemami skóry pomoże ona nam się uporać?

  • Woda różana wzmacnia barierę ochronną skóry.

Nasza skóra to pierwsza i najważniejsza bariera przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bez wątpienia możemy zaliczyć do nich: szkodliwe promieniowanie UV czy zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne. Bezsprzecznie możemy tutaj też wspomnieć o kiepskiej jakości powietrza (pyłach zawieszonych PM 10 i PM 2,5), które im mniejsze tym łatwiej przenikają do organizmu człowieka. Niestety oba potrafią dostać się do naszych organizmów  poprzez gruczoły łojowe i mieszki włosowe. To z kolei prowadzi do osłabienia kondycji skóry i może silnie podrażniać skórę osób z cerą problematyczną i wrażliwą. Z pomocą przychodzi tutaj woda różana, która ma silne właściwości antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze chronią komórki skóry przed uszkodzeniem. Ponadto woda różana poprawia uszczelnienie naczyń krwionośnych co wzmacnia jej barierę ochronną.

kwiaty-roz-platki-roz-szklana-butelka-z-woda-rozana-na-jasnym-rozowym-tle

  • Woda różana ma działanie przeciwzapalne, działa kojąco na skórę

Hydrolat różany ma również właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że można ją stosować na skórę, aby złagodzić podrażnienia i zaczerwienia spowodowane stanami, takimi jak egzema czy trądzik różowaty. Jeśli Twoja cera jest wrażliwa i podatna na podrażnienia to polecam Ci codzienne stosowanie wody różanej na przemian z wodą z kwiatów lawendy. Możesz ją stosować punktowo – namocz bawełniany wacik kosmetyczny i delikatnie rozprowadź kolistymi ruchami na podrażnionych partiach skóry. Zabieg powtarzaj raz lub dwa razy dziennie.

  • Woda różana działa tonizująco

Delikatna, ściągająca i oczyszczająca moc hydrolatu różanego pomaga przywrócić równowagę pH skóry, wspomaga regenerację  i zapobiega jej przesuszaniu. Usuwa ze skóry zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Pozostawia skórę delikatną, świeżą i promienną. Hydrolat z róży pomoże Ci przygotować cerę do makijażu jak i wieczornego odpoczynku. Możesz też wprowadzić go do wieczornych i porannych zabiegów związanych z oczyszczaniem twarzy. Uzupełnij czynności oczyszczające skórę stosując wodę różaną zaraz po użyciu mleczka do demakijażu. Na oczyszczoną skórę twarzy oraz szyi rozpyl niewielką ilość produktu i po wchłonięciu przystąp do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Ze względu na jej delikatne właściwości ściągające możesz ją także stosować jako tonik do twarzy. Zapewnij swojej skórze poczucie komfortu i czystości.

CIEKAWOSTKA: Woda różana wykazuje synergicznie działanie z  mieszaniną olejków organicznych. Jeśli chcesz wzmocnić i zintensyfikować jej działanie zastosuj razem z nią olejek migdałowy, olej z ogórecznika, olejek z dzikiej róży czy z borówki.

  • Woda różana przeciwdziała starzeniu się skóry

W Zdrowo tutaj promujemy wszystko co naturalne stąd uważam, że hydrolat różany ze względu na wyjątkowe bogactwo właściwości pielęgnacyjnych jest bezsprzecznie kosmetykiem „must have” każdej kobiety. Jestem wielką zwolenniczką naturalnych kosmetyków, które przeciwdziałają starzeniu się skóry pod wpływem procesów oksydacyjnych. Niewątpliwie możemy do nich zaliczyć wodę różaną. Woda różana nawilża, ujędrnia i przywraca skórze sprężystość, chroni przed wolnymi rodnikami. Ujednolica odcień skóry i zapewnia jej zdrowy, promienny wygląd. Napina skórę, wygładza zmarszczki i drobne linie poprawiając tym samym jej elastyczność. Bogata w kwasy omega 3 i witaminę A róża damasceńska stosowana jest w kosmetykach dedykowanych do odmłodzenia i poprawy wyglądu skóry i włosów. Nie dziwi więc, że po ten wyjątkowo hojny składnik kosmetyczny sięgają takie firmy jak Mario Badescu, Lancôme czy polska ale znana już na międzynarodowym rynku marka Yonelle.

CIEKAWOSTKA: Hydrolat różany działa jako inhibitor elastazy i kolagenazy. Oba te procesy są szkodliwe dla skóry. Co to oznacza? Woda różana zmniejsza, spowalnia reakcje chemiczne związane z tymi procesami. Kolagenaza to enzym, mający zdolność rozkładania kolagenu.  Elastaza posiada zdolność do degradacji białka – elastyny. Jak wiemy zarówno kolagen jak i elastyna odpowiadają za sprężystość i elastyczność tkanek. Woda różana spowalnia te procesy stąd mowa o jej działaniu anti-age.

woda-rozana-w-szklanej-butelce-z-korkiem-roza-platki-na-jasnym-tle

  • Woda różana nadaje skórze piękny zapach

Czysty, świeży, kwiatowy i co najważniejsze harmonizujący i uspokajający. Odpręża i przywraca równowagę. Pomaga odzyskać dobry nastrój i harmonię ciała i umysłu poprzez wyciszenie niepokoju i nerwowości.

Najnowsze badania wykazały, że woda różana ma właściwości przeciwdepersyjne i przeciwlękowe. Jest stosowana w leczeniu wielu przypadłości psychicznych, w tym: depresji, smutku, stresu, niepokoju i napięcia. To także zapach, który może pomóc w zwalczaniu bólów głowy i migreny. Warto spróbować wyciszyć się z zapachem róży dasmaceńskiej. Pomaga to odpędzić negatywne myśli i przywrócić równowagę naszym emocjom.

Dla kogo hydrolat różany

Hydrolat z róży damasceńskiej jest w stanie przywrócić równowagę każdemu rodzajowi skóry. W szczególności powinny jednak po nią sięgnąć osoby z następującymy problemami skórnymi:

  • Skóra nadmiernie przetłuszczająca się – woda różana reguluje wydzielanie sebum w związku z czym sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej.
  • Cera trądzikowa – dzięki właściwościom antybakteryjnym, tonizującym i ściągającym woda różana będzie bardzo dobrym uzupełnieniem pielęgnacji cery trądzikowej.
  • Skóra dojrzała – wysoka zawartość silnych przeciwutleniaczy pozwoli chronić tego typu skórę przed utratą jędrności i elastyczności.
  • Cera naczynkowa i wrażliwa – łagodzi egzemę i reakcje alergiczne skóry, zmniejsza podrażnienia.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat różnych hydrolatów to odsyłam Cię do artykułu: Jak dobrać dla siebie odpowiedni hydrolat. Podpowiadam w nim jakimi kryteriami kierować się przy wyborze właściwego kosmetyku, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Jak stosować wodę różaną

Wodę różaną znajdziemy w składzie wielu kosmetyków, w tym preparatów do demakijażu, kremów przeciwzmarszczkowych do cery dojrzałej, preparatów ściągających i oczyszczających skórę. Zawierają ją także kremy i żele do stosowania po ekspozycji na słońce lub po depilacji woskiem. To także bardzo częsty składnik kosmetyków mających za zadanie ochronę skóry przed zanieczyszczeniami. Jak i do czego w takim razie stosować hydrolat różany?

  • Jako środek oczyszczający:
  • do codziennego demakijażu i oczyszczania skóry
  • delikatnie usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia
  • koi i nawilża skórę
  • przyjemnie odświeża
  • wspomaga regenerację bariery ochronnej skóry
  • Jako tonik:
  • pomaga zwalczać nadmierną produkcję sebum
  • nadaje skórze piękny zapach
  • harmonizuje i łagodzi skórę
  • usuwa pozostałości zanieczyszczeń i potu
  • Jako środek łagodzący:
  • nawilża i chroni skórę
  • wzmacnia barierę hydro-lipidową
  • nie narusza naturalnego pH skóry
  • Jako kosmetyk anti-age:
  • nawilża skórę i dostarcza jej przeciwutleniaczy
  • ujednolica koloryt skóry
  • przeciwdziała zmarszczkom
  • poprawia elastyczność

grafika-przedstawiajaca-najwazniejsze-wlasciwosci-hydrolatu-rozanego

W sezonie letnim tak jak każdy hydrolat woda różana doskonale sprawdzi się do odświeżania skóry twarzy a nawet całego ciała. W kosmetykach do włosów znajdziemy ją w produktach dedykowanych do skóry wrażliwej i szczególnie suchej, ponieważ utrzymuje skórę głowy dobrze nawilżoną i świeżą. Sięgnij po wodę różaną jeśli Twoje włosy są pozbawione blasku i witalności. Dzięki niej będą one bardziej lśniące i miękkie. Zapadnięte powieki, zmęczenie, brak snu? Twoje oczy i powieki wołają o pomoc? Namocz dwa płatki kosmetyczne w hydrolacie i umieść je na oczach na ok. 15-20 minut. Nie spłukuj. Ciężki dzień? Stres, pęd i gonitwa w szaleństwie codziennych obowiązków? Co powiesz na aromaterapię z uspokajającym zapachem delikatnych płatków róż? Zadbaj o siebie by odzyskać stan harmonii i równowagi.

Hydrolat różany – Twój sprzymierzeniec w codziennej pielęgnacji

Woda różana to bardzo wszechstronna substancja. Prawdziwe panaceum na wiele bolączek związanych nie tylko ze słabszą kondycją skóry ale i psychiki. Bezsprzecznie mogę rzec, że jest to produkt, który działa holistycznie. Potrafi ukoić i wyciszyć nie tylko ciało ale – w świetle najnowszych badań także i naszą psychikę. Myślę, że to bardzo pożyteczny i fajny bonus hydrolatu, którym przecież nie każdy składnik może się pochwalić. Jako przykład podam tutaj hydrolat z trawy cytrynowej, który ma świetne działanie na skórę ale jego zapach … Hmmm, powiedzmy sobie szczerze – pozostawia wiele do życzenia. Róża od wieków symbolizowała czystą kobiecość i wyrafinowaną elegancję. Nie dziwi więc obecność esencji różanych w najbardziej intrygujących zapachach kobiecych perfum. Ich ponętny zapach i ostre kolce są metaforą kobiecej siły i piękna.

manufaktura-natura-hydrolat-rozany-szklana-ciemna-buteleczka-rozsypane-czerwone-platki-roz-niebieskie-wzory-jasne-tlo

CIEKAWOSTKA: Olejek różany to najdroższy olejek esencjalny na świecie, na jeden gram tej esencji zapachowej potrzeba aż około pół tony kwiatów.

Komu polecam hydrolat różany? Wszystkim tym kobietom i dziewczynom, które szukają naturalnych kosmetyków o szerokim spektrum właściwości pielęgnacyjnych i prostym składzie wolnym od konserwantów. Przy wyborze warto więc zwracać uwagę czy składniki użyte do jego produkcji pochodzą z kontrolowanych upraw biodynamicznych. Przeczytaj dokładnie etykietę, sprawdź czy wytypowany przez Ciebie hydrolat nie zawiera konserwantów, barwników, syntetycznych perfum, ani pochodnych ropy naftowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie kosmetyk jest nie tylko skuteczny ale przede wszystkim BEZPIECZNY.

Wybieraj dla siebie świadomie.

Dlaczego ja wybieram dla siebie hydrolat różany? Bo pomaga mojej skórze walczyć ze szkodliwymi wpływami środowiska miejskiego i zaganianego życia, jakimi są zmęczenie i stres.

ŹRÓDŁA:

Kwiaty róży – delikatne perfumy czy naturalny uzdrowiciel? – National Center for Biotechnology Information

Natura, zapachy i dobre samopoczucie człowieka – National Library of Medicine

szklane-butelki-z-hydrolatami-kwiaty-na-jasnoszarym-tle

Jak dobrać dla siebie odpowiedni hydrolat

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje, jednak w przypadku wyboru hydrolatu do twarzy sytuacja wygląda nieco inaczej. Właściwości pielęgnacyjne i odpowiedni wybór dostosowany pod rodzaj cery to jedno, drugie to dobrze dobrany zapach. Wybór hydrolatu potrafi przyprawić o zawrót głowy. Półki w drogeriach aż uginają się od ich mnogości. W tym artykule postaram Ci się podpowiedzieć jakimi kryteriami kierować się szukając dla siebie odpowiedniego kosmetyku. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: jaki hydrolat wybrać? To zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego jakie potrzeby ma Twoja skóra.

Znajdź swój ulubiony hydrolat

Inaczej nazywany wodą kwiatową, zawiera cenne substancje roślinne oraz śladowe ilości olejków eterycznych. Naturalny i odpowiedni hydrolat służy do regularnego używania. Z uwagi, że każdego dnia będziesz stosować go podczas rutynowej pielęgnacji, musisz wiedzieć, jakiemu produktowi możesz w pełni zaufać.

Ociekająca kwiatowym zapachem róża, uspokajająca lawenda, a może miodowy zapach kwiatu lipy? Czym kierować się w wyborze swojego ulubionego pielęgnacyjnego daru natury? Chodź, przeprowadzę Cię przez wszystkie etapy wyboru.

Określ, jaki masz rodzaj cery

Jak pewnie już wiesz, wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: suchą, tłustą, normalną i mieszaną. No, ale nie może być zbyt łatwo! Aby idealnie dopasować kosmetyk pod swoją skórę – musisz doprecyzować, czy masz skórę: dojrzałą, naczynkową, wrażliwą lub skłonną do zmian trądzikowych i przebarwień.

Niektóre z produktów mają za zadanie ją nawilżyć , inne natomiast delikatnie uspokoić nadmierne wydzielanie łoju – dlatego ważne jest, by wiedzieć, czego Twoja cera potrzebuje. W przypadku skóry zanieczyszczonej i tłustej w strefie „T” wybieraj hydrolat na zaskórniki, a jeśli masz cerę suchą – postaw na ten nawilżający.

Bukiet róż dla Twojej skóry – odpowiedni hydrolat dla cery suchej

Czynniki, które negatywnie działają na Twoją cerę, mogą powodować przedwczesne powstawanie zmarszczek. Te same elementy wpływają na  starzenie się skóry – musisz działać w porę!

Jeśli zmagasz się z problemem suchej skóry, Twojej skórze brakuje natłuszczenia, a gruczoły łojowe nie produkują wystarczającej, zdrowej ilości sebum – reaguj. Odczuwasz uczucie ściągnięcia, a Twoja skóra chłonie wszystko to, co nie powinna, tj. zanieczyszczenia, nadmierne i szkodliwe działanie promieni słonecznych, czy wiatr.

Na ratunek dla skóry suchej, pomocą będą:

  • Hydrolat z czystka
  • Destylat ziołowy z róży
  • Woda kwiatowa lawendowa
  • Destylat z neroli (inaczej z kwiatów gorzkiej pomarańczy)
  • Hydrolat z szałwii
  • Destylat i woda kwiatowa to zamienne nazwy dla hydrolatu.

hydrolaty-do-cery-suchej-roza-lawenda-szalwia-czystek-kwiat-pomaranczy-neroli-kolaz

Rumiankowy zawrót głowy – hydrolaty dla cery tłustej

Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną pracą gruczołów łojowych, przez co wydziela za dużo sebum. Osoby zmagające się z tego rodzaju skórą, mają skłonności do błyszczenia się cery, częstych zmian trądzikowych i infekcji bakteryjnych.

W pielęgnacji takiej skóry sprawdzą się hydrolaty działające oczyszczająco, łagodzące podrażnienia i odświeżające. Zadaniem ich jest również reedukacja wydzielania łoju i odblokowanie ujść gruczołów łojowych, czyli delikatne złuszczanie. Ważne jest, by wybierać te, które wykazują działanie antybakteryjne.

Zmagasz się z cerą tłustą? Wybierz hydrolaty pozyskiwane z:

  • Czystka
  • Bławatkowy
  • Jałowca
  • Rumiankowy
  • Lawendowy
  • Z liści czarnej porzeczki

W szczególności polecany jest hydrolat jałowcowy, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i jest bogaty w witaminy.

jaki-hydrolat-wybrac-gdy-cera-jest-tlusta-lawenda-jalowiec-lisc-czarnej-porzeczki-blawatek-czystek

Miętowe odświeżenie skóry – hydrolat do cery mieszanej

Cera mieszana łączy w sobie problemy suchej i tłustej. Najczęściej skóra błyszczy się w strefie „T”, a w pozostałych miejscach pozostaje przetłuszczona. Hydrolat poradzi sobie z problemami nawet najbardziej wymagającej skóry. Zaleca się używanie dwóch produktów, stosując je na odpowiednie partie twarzy.

Stosowanie dopasowanych preparatów zapewnia normalizację przetłuszczających się miejsc i nawilżenie tych, które tego wymagają. Przy wyborze produktu, powinnaś kierować się tym, by wykazywał on działanie regulujące, ale i normalizujące, działał na zmiany skórne i łagodził podrażnienia.

Cera mieszana to prawdziwe wyzwanie. Jaki hydrolat wybrać gdy Twoja cera jest mieszana?

Do cery mieszanej odpowiednie będą hydrolaty:

  • Rumiankowy
  • Z werbeny
  • Z kwiatu lipy
  • Miętowy
  • Szałwiowy

hydrolaty-do-cery-mieszanej-mieta-rumianek-werbena-kwiat-lipy-szalwia

Czysty fiolet lawendowego pola – hydrolat dla cery normalnej

Mimo iż cera normalna to ta najłatwiejsza w pielęgnacji, to wcale nie oznacza, że można ją zaniedbywać. To skóra, która przeważnie jest gładka, bez przebarwień, a wydzielanie sebum jest w normie.

Mimo wszystko powinnaś odpowiednio ją pielęgnować i codziennie dbać o to, by pozostawała w dobrym stanie. Każda skóra, bez względu na rodzaj, jest narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i zanieczyszczenia.

Chronić i pielęgnować skórę normalną pomogą Ci:

  • Hydrolat z malin
  • Różany
  • Lawendowy
  • Z kwiatów gorzkiej pomarańczy

hydrolaty-do-cery-normalnej-roza-malina-lawenda-kwiat-gorzkiej-pomaranczy

Szał na szałwię – hydrolat do cery trądzikowej

Osoby zmagające się z niedoskonałościami i zmianami skórnymi, powinny szczególnie dbać o codzienną pielęgnację i oczyszczenie. Cera trądzikowa to najczęściej również tłusta, czasami z widocznymi bliznami. Wybieraj hydrolaty, które działają zbawiennie na rozszerzone pory, łagodzą podrażnienia oraz działa antybakteryjnie.

Wiele hydrolatów jest przeznaczonych dla skóry trądzikowej:

  • Różany
  • Lawendowy
  • Hydrolat z neroli
  • Szałwiowy
  • Miętowy
  • Hydrolat z czystka
  • Rozmarynowy
  • Z mięty pieprzowej

Pamiętaj, by obserwować swoją skórę i zmiany, które na niej powstają. Pielęgnacja to podstawa, czasami jednak wymagana jest konsultacja dermatologiczna – dbaj o siebie.

jaki-hydrolat-wybrac-gdy-cera-jest-tradzikowa-mieta-lawenda-szalwia-roza-kwiat-gorzkiej-pomaranczy-czystek

Oczarowana przez wyciąg roślinny – hydrolat dla cery dojrzałej

Skóra dojrzała często pozbawiona jest blasku i napięcia, widać na niej oznaki starzenia. Nawet u kobiet młodych, można zaobserwować skłonności do przedwczesnego powstawania zmarszczek i utraty jędrności. Ważne jest, by działać szybko i dopasować odpowiedni hydrolat pod pielęgnację. W przypadku tak problematycznej skóry wybieraj kosmetyki, które spowalniają procesy starzenia oraz poprawiają sprężystość.

Dodatkiem pielęgnacyjnym dla skór dojrzałych mogą być hydrolaty:

  • Z kocanki
  • Z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli)
  • Oczarowy
  • Z drzewa sandałowego
  • Różany
  • Z nasion marchwi

hydrolaty-do-cery-dojrzalej-z-nasion-marchwi-z-kocanki-oczarowy-rozany-z-gorzkiej-pomaranczy

Zarumienił mnie rumianek – hydrolat dla skóry wrażliwej 

Na skórze wrażliwej, możesz zobaczyć prawie wszystko. Szybko łapie podrażnienia, często się zaczerwienia i może piec. Odpowiednia pielęgnacja cery wrażliwej, pomaga łagodzić nadmierne działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Pielęgnacja tego typu skóry jest wymagająca, ale dostosowanie odpowiedniego hydrolatu z pewnością zdziała cuda. Jaki hydrolat wybrać do tego typu cery?

Wody kwiatowe dla skóry skłonnej do podrażnień to:

  • Lawendowy
  • Z kwiatów lipy
  • Z zielonej herbaty
  • Z kocanki
  • Rumiankowy

Podsumowując – wybieraj te, które działają odświeżająco, ale hipoalergicznie. Przede wszystkim uważaj na uczulenia i obserwuj jak po użyciu hydrolatu, zachowuje się Twoja skóra.

jaki-hydrolat-wybrac-gdy-cera-jest-wrazliwa-z-zielonej-herbaty-z-kocanki-z-lawendy-z-rumianku-z-kwiatu-lipy-kolaz-zdjec

Jesteś piękna – wybierz dla siebie najlepiej! 

Pamiętaj, że przede wszystkim odpowiedni hydrolat to pewność skutecznej pielęgnacji. Przede wszystkim nie zrażaj się i pamiętaj, by dbać o siebie każdego dnia ponieważ kluczem do sukcesu jest regularność i systematyczność. Na pewno warto wprowadzić hydrolaty do codziennej pielęgnacji. Dlaczego? O tym dokładniej dowiesz się z mojego artykułu: „Co to jest hydrolat i jak go stosować w codziennej pielęgnacji?”

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie jaki hydrolat wybrać do codziennej pielęgnacji. Natura obdarzyła nas całym bogactwem roślin o bogatych właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych. Podsumowując – z pewnością każda z nas znajdzie w niej jakąś roślinę, która pomoże w walce z niedoskonałościami i wyzwaniami charakterystycznymi dla danego typu cery.

Innymi słowy – dbaj o siebie i kochaj siebie – naturalnie!

 

co-to-jest-hydrolat-i-jak-go-stosowac-w-codziennej-pielegnacji-szklane-minimalistyczne-buteleczki-z-hydrolatem-suszone-kwiaty-drewniane-kostki-na-jasnoszarym-tle

Co to jest hydrolat i jak go stosować w codziennej pielęgnacji?

Codzienna pielęgnacja skóry to klucz do pięknej, zdrowej i nieskazitelnej cery. Najlepiej, gdy rytuały pielęgnacyjne są wieloetapowe. Oczyszczanie to nie wszystko, musisz pamiętać również o odpowiednim zaopiekowaniu się skórą, należy o nią dbać regularnie. Jednym z produktów naturalnych i niezwykle pielęgnacyjnych, jest hydrolat.

Pozytywne skutki uboczne stosowania hydrolatów

Co to hydrolat? To nic innego, niż skutek uboczny, powstający przy produkcji olejków eterycznych – to zdecydowanie, bardzo pozytywny skutek uboczny. Inaczej nazywane wodami kwiatowymi, są wodnymi produktami hydrodestylacji. Zbawiennie działają na skórę, przynosząc ukojenie i odpowiednio ją nawilżając. Wykazują szereg pozytywnych właściwości, a co więcej – są w 100% naturalne! Zainteresowałam Cię?

Co to jest hydrolat i jakie korzyści płyną z jego stosowania

Gdyby hydrolat był człowiekiem, z pewnością byłoby mu przykro, że tak mało osób wie o tym, jaki jest cudowny i ile dobrego chce zrobić dla innych. To kosmetyk wielozadaniowy, spełniający swoje funkcje pielęgnacyjne nie tylko w przypadku skóry twarzy, ale i głowy i ciała.

co-to-jest-hydrolat-i-jak-go-stosowac-metalowy-baniak-butelki-z-hydrolatem-na-tle-pola-lawendy

Czym są hydrolaty? To inaczej destylaty ziołowe, więc możesz używać ich w różnych konfiguracjach:

  • Stosuj jako niezwykle pachnącą mgiełkę do ciała – zapach natury i nawilżenie, które zastąpi mocne i sztuczne perfumy
  • Wykonując domowe maseczki, dodaj odrobinę hydrolatu – jednocześnie może spełniać funkcję wody, podczas rozcieńczania maseczki
  • Jest zbawieniem dla zmęczonych powiek – nałóż odrobinę na wacik, przemyj oczy i poczuj ulgę!
  • Sprawdzi się jako tonik, odświeżając twarz – spryskaj bezpośrednio cerę i rozkoszuj się natychmiastowym ukojeniem.
  • Będzie odpowiedni jako składnik bazowy naturalnych, domowych kosmetyków
  • Hydrolat nie lubi splątanych i suchych włosów – spryskaj nim pasemka, wydobędzie z nich naturalny blask, jednocześnie nie obciążając ich
  • Wcieraj go w skórę głowy – to perfekcyjny sposób, by zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów i wzmocnić cebulki

To tylko początek możliwości jego zastosowania. Na szczęście to, czym jest hydrolat z pewnością nie jest człowiek, bo mocno by się zawstydził po tylu pochwałach (mimo że to sama prawda! Nie wierzysz, że to działa? Sprawdź – satysfakcja gwarantowana albo…

mloda-dzieczyna-o-promieniejacej-cerze-cieply-letni-dzien

Właściwie… to jakie są właściwości hydrolatu? 

W jaki sposób powinnaś używać hydrolatu i jakie części ciała go lubią – to już wiesz. Zapewniam Cię, że produkty mają pozytywny wpływ na kondycję nie tylko skóry twarzy, ale jego właściwości chłonie również ciało i włosy. Pobiera z niego wszystko to, co najlepsze, a jednocześnie działa łagodząco, regeneracyjnie i oczyszczająco.

Po użyciu hydrolatu na skórze twarzy poczujesz ulgę, a Twoje cebulki na głowie będą przeszczęśliwe!

Pan doktor hydrolat – ma wolne terminy

Niektóre wody kwiatowe to naturalna odsłona odkażających produktów aptecznych – hydrolat dezynfekuje, przyśpieszając gojenie się niewielkich ran. Ponadto działa antyseptycznie i zmniejsza obrzęki wokół oczu. Właściwości ma naprawdę wiele – z pewnością możesz wykrzesać z jego możliwości pielęgnacyjnych wszystko, czego Twoja skóra może potrzebować.

Data ważności hydrolatu

Musisz pamiętać, by zwracać uwagę na krótką datę ważności hydrolatów. Jak sama wiesz, to produkty naturalne i mogą szybko się przeterminować. Najczęściej zaleca się, by przechowywać je w lodówce.

Czasami producenci dodają do składu odrobinę środka konserwującego, by zachować ich dłuższą przydatność. Nie wpływa to jednak na skuteczność, czy bezpieczeństwo kosmetyków. Takie działanie ma jedynie wpływ na Twój komfort, ponieważ możesz korzystać z jego zbawiennego działania przez dłuższy czas!

szklane-butelki-z-hydrolatami-kwiaty-na-jasnoszarym-tle

Skąd mam wiedzieć, jaki hydrolat wybrać

Wód kwiatowych na rynku powstaje coraz więcej i każdy z nich posiada opis swoich dokładnych właściwości. Już nie musisz eksperymentować i weryfikować, który w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej.

To Ty doskonale znasz siebie i obserwując swoją cerę, z pewnością wiesz, czego ona potrzebuje. Zwracaj uwagę na skład destylatów ziołowych – to przeważnie produkty naturalne, ale nie daj się oszukać. Hydrolaty robią prawdziwą furorę na rynku kosmetycznym. W drogeriach jest bardzo duży wybór wód roślinnych. Na prawdę można dostać zawrotu głowy patrząc na tak szeroką ofertę.

Moja rada

Nie pozostawiaj wyboru hydrolatu przypadkowi czy chwilowemu kaprysowi. Każda roślina ma inne właściwości. Warto najpierw poznać swój typ cery a co za tym idzie potrzeby swojej skóry. Dopiero potem można wybierać z całego wachlarza hydrolatów ten, który będzie idealny właśnie dla Ciebie.

Odpowiedz na pytania i dowiedz się, który hydrolat wybrać:

Z pewnością dobierzesz odpowiedni hydrolat dla siebie. Daj się zachwycić aromatem natury i poczuj na własnej skórze jego dobroczynne działanie!

Zanim jednak sprawdzisz, czy możesz mi wierzyć i czy to naprawdę działa, wybierz swój ulubiony. Opowiem Ci krótko o kilku z nich…

  • Zależy Ci na właściwościach gojących i regenerujących, ale lubisz zapach ziołowo-kwiatowy? Wybierz hydrolat lawendowy.
  • Chcesz sprawdzić właściwości antybakteryjne, oczyszczające? Zapach, który preferujesz to maksymalna świeżość? Postaw na hydrolat miętowy.
  • Masz skórę wrażliwą, atopową i skłonną do przesuszania się lub alergii? Wyciąg z kwiatu lipy, już pędzi z pomocą!
  • Borykasz się z wrażliwą, dojrzałą skórą? Jeśli zależy Ci na właściwościach nawilżających i napinających – polubisz się z hydrolatem różanym.
  • Masz problem z powracającymi zmianami trądzikowymi? Działanie antyoksydacyjne i łagodzenie stanów zapalnych to pestka dla hydrolatu oczarowego!
  • Łupież to Twoja udręka? Często swędzi Cię skóra głowy? Pomyśl o produkcie rozmarynowym – intensywny ziołowy zapach i gwarantowana ulga.
  • Właściwościami ściągającymi, ujędrniającymi i wygładzającymi, może pochwalić się hydrolat czystkowy. Dodatkowo niweluje blizny i pięknie miodowo pachnie!
  • Masz zmiany skórne? Uspokój swoją cerę z hydrolatem werbenowym! Przynosi ukojenie, zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju i działa tonizująco.
  • Lubisz kwiatowy zapach i natychmiastowe efekty? Neroli, czyli hydrolat z kwiatów pomarańczy, będzie odpowiednim wyborem. Sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej i tłustej. Ze względu na swoją intensywność aromatu, jest odpowiedni do stosowania jako naturalna mgiełka do ciała.

manufaktura-natura-hydrolat-mandarynka-sycylijska-50-ml-100-%-organic

Manufaktura Natura

Hydrolat

sycylijska mandarynka - 50 ml

25.90zł


Są to nieliczne pozycje z moich propozycji. Dobierz odpowiedni hydrolat dla siebie, polub się z zapachem i właściwościami. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej pomocy w doborze odpowiednego hydrolatu to koniecznie przeczytaj artykuł: Jak dobrać dla siebie odpowiedni hydrolat

suszone-pedy-ziol-na-drewnianym-tle

Co to hydrolat? Czy to tonik?

Hydrolaty to produkty, które przez wiele z nas, są używane zamiennie z odświeżającą wodą tonizującą. Tonik ma za zadanie przywrócić skórze naturalne pH, skłaniając jej zasadowość w kwaśną stronę. Dzięki temu skóra jest oczyszczona, ale i zabezpieczona przed rozwojem bakterii.

Utrzymaj prawidłowe pH skóry, ponieważ…  To pomaga w dalszym etapach pielęgnacyjnych, pozostałym produktom i kremom, wnikać bezpośrednio w skórę. Istnieją wody kwiatowe, które mogą być wykorzystywane zamiennie z tonikiem. Są to hydrolaty, mające właściwości tonizujące o mniejszym lub równym pH 5,5. Zwracaj na to uwagę, gdy wybierasz produkt.

Wybieraj dla siebie dobrze – jesteś wyjątkowa! 

Wody kwiatowe na naturalny sposób na pielęgnacje. Możesz używać ich codziennie, rano i wieczorem. Pamiętaj jednak, by pomimo opisu i zapewnień producenta, obserwować swoją skórę. Wyciągaj wnioski i stosuj produkty, które Ci odpowiadają. To, że Twojej przyjaciółce niezwykle służy hydrolat różany, nie oznacza, że sprawdzi się on również w Twoim przypadku – pamiętaj, jesteś wyjątkowa i niepowtarzalna.

Potrzebujesz pomocy?

Nie bój się napisać!